Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Zánět jater, který probíhá velmi rychle, s dramatickými příznaky a přechází v jaterní selhání, které je bez transplantace smrtelné. To je ve zkratce život ohrožující stav jménem fulminantní hepatitida.
Jedná se v pravém slova smyslu o superakutní příhodu, protože lékař musí v řádu hodin splnit několik nelehkých úkolů:
K těm nejčastějším patří infekční hepatitida typu A a B, léky nebo toxiny. Jejich podíl se v různých zemích liší. V devadesátých letech byly nejčastěji na vině virové hepatitidy, ale v současnosti vedou v Evropě a USA jednoznačně léky, konkrétně paracetamol (např. Paralen, Panadol, Perfalgan). Existuje však i celá řada vzácnějších příčin fulminantní hepatitidy, jako například:
Při fulminantní hepatitidě se objeví psychické změny od letargie po bezvědomí, zmatenost, narušení cyklu spánku a bdění. Vyskytnout se mohou třes, křeče, krvácení do trávicího traktu a výrazná žloutenka.
Jak je zmíněno výše, hlavní a nejčastější léčbou je transplantace jater. Ale jsou i jiné možnosti. Například některé jedy je možné odstranit z organismu tak dobře, že játra jsou schopna regenerace. Proti paracetamolu je dokonce k dispozici účinný protijed. Léčba je možná pouze ve specializovaných centrech s přístupem k transplantaci jater a k nejmodernější resuscitační péči – hypotermii, systémům podpory jaterních funkcí, albuminové dialýze, monitorování nitrolebního tlaku a prokrvení mozku –, a to už od nástupu onemocnění.
Prognóza se odvíjí od neurologického stavu pacienta, ale často je silně ovlivněna i poškozením jiných orgánů. Transplantace jater způsobila revoluci v léčbě fulminantní hepatitidy, díky ní se procento přežití zvýšilo z 10–20 % na současných 75–80 % po roce a 70 % po pěti letech.
(pez)
Zdroj:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.