Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Těžká skleslost je častým příznakem při infekci samotné, ale i běžným vedlejším účinkem léčby. Výrazně snižuje kvalitu života pacientů, a proto je třeba brát ji velmi vážně.
Deprese je popisována jako období zhoršené nálady nebo neschopnosti prožívat příjemné pocity, které trvá déle než dva týdny. Navíc musí být přítomny alespoň čtyři z následujících příznaků:
Změřit míru deprese je velmi obtížné, ale odborníci se shodují, že mezi pacienty nakaženými hepatitidou C je její výskyt vyšší než v běžné populaci.
Běžná léčba hepatitidy C se v dnešní době skládá z pegylovaného interferonu alfa a ribavirinu. Přestože u těch, kteří terapii dobře snášejí, má skvělé výsledky, mnoho pacientů ji musí přerušit z důvodu závažných nežádoucích účinků. Některé studie ukazují, že depresí trpí 20–40 % takto léčených osob. Proto je také u těchto pacientů léčba méně účinná – nedodržují ji tak, jak by měli, nebo ji dokonce předčasně ukončí.
Základem péče při léčbě hepatitidy C je monitorování psychické pohody a řešení případné deprese. Pacienti, u kterých (nebo v jejich rodině) se vyskytla deprese nebo sebevražedné jednání, by měli být posláni k odborníkovi. Ten zhodnotí jejich riziko ještě předtím, než bude interferonová léčba započata. Jako účinné řešení deprese při interferonové léčbě se ukázaly být inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a serotoninu/noradrenalinu. Obzvláště vhodný je citalopram – pacienti na léčbu odpovídají velmi dobře, a to bez narušení jaterních funkcí. Efektivní je i milnacipram. Tyto léky však neúčinkují dostatečně v podobě prevence, na tu je vhodnější použít paroxetin.
Všichni pacienti, včetně těch, kteří jsou psychicky naprosto v pohodě, musí mít před léčbou zjištěnu hladinu hormonů štítné žlázy, protože interferon může svým vlivem na ni vyvolat depresi zaviněnou právě její špatnou funkcí. Vyšetření je pak třeba opakovat každé dva měsíce po celou dobu léčby.
Pokud se v průběhu terapie objeví těžší duševní stavy nebo myšlenky na sebevraždu, je nutná kontrola psychiatrem a podle jeho zvážení pak případná hospitalizace a přerušení léčby.
(pez)
Zdroje:
http://www.hepatitiscentral.com
http://www.aidsmeds.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.