Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Hepatitida A patří mezi onemocnění vyžadující léčbu v řádu měsíců. To platí i v případě nekomplikovaného průběhu.
Hepatitida A patří mezi onemocnění vyžadující léčbu v řádu měsíců. To platí i v případě nekomplikovaného průběhu. Akutní fáze sice trvá zpravidla "jen" několik týdnů, po ní však následuje dlouhé období rekonvalescence, kdy se játra vzpamatovávají z útoku agresivního viru. Navíc tato choroba mnohdy postihuje děti a mladistvé. Jak o ně pečovat, pokud onemocní hepatitidou A?
Během samotného onemocnění přebírá péči o nemocné infekční oddělení v nemocnici. Hospitalizace a s ní spojená izolace nemocných dětí je i v současné době povinná. Máte-li doma další děti, které s nemocným dítětem přišly do styku, je třeba je také izolovat. Nemusejí být sice v nemocnici, ale nelze je pouštět k jiným dětem a do kolektivu (koupaliště, zotavovací akce, hotely, kino, dětské tábory apod.) vůbec. Jak dlouho bude trvat karanténa, určí ošetřující lékař.
Vlastní péče o dítě postižené žloutenkou typu A pro vás nastává až po jeho propuštění z nemocnice. V této době vás bude lékař informovat o vhodném denním režimu a především o kontrolách stavu rekonvalescenta. Při nich se zjišťuje jak celkový stav dítěte, tak orientačně velikost jater a z krevních testů funkce jater.
Po onemocnění hepatitidou A trvá játrům několik týdnů až měsíců, než se zase dostanou do původní formy. Malý pacient je navíc celkově oslaben a výjimkou nebývá zvýšená únavnost. Pro optimální regeneraci organismu jako celku a jmenovitě jaterní tkáně je potřebný klid, tedy žádná fyzická zátěž. Běhání, sportování a jiná tělesně náročná činnost je proto po žloutence A zapovězena až do doby, kdy ji povolí ošetřující lékař. Orientačně lze pomalu zvyšovat zátěž po normalizaci hladin jaterních enzymů.
Jelikož játra se ve velké míře podílejí na zpracování veškerých živin a také toxických látek a léků, je při jejich poškození potřeba odlehčit jim vhodnou úpravou stravy. Proto je třeba omezit množství tuků v potravě (nesmažit, vyloučit tučná jídla včetně tučného masa) a jíst častěji po menších dávkách.
Naopak je velmi vhodné dbát na dostatečný příjem tekutin a také vitaminů a minerálů, tedy na dostatek zeleniny a ovoce. Bílkoviny je vhodné podávat ve formě libového masa, raději drůbežího (kuře, krůta) a rybího. Velmi vhodným zdrojem bílkovin je tvaroh. Tepelná úprava potravin při jaterní dietě představuje vaření, pečení a dušení. Příjem cukrů není nutné nějak zvlášť omezovat, ale i když sladké dětem často velmi chutná a je rychlým zdrojem energie, není záhodno to s ním přehánět. Co je však potřeba omezit absolutně, je příjem alkoholu. Děti sice obvykle alkohol nepijí, ale výjimka v podobě slavnostního přípitku se nedoporučuje.
(zak)
Zdroj:
Göpfertová D. Obecná a speciální epidemiologie infekčních nemocí. Praha: Karolinum, 2006.
Klener P, et al. Vnitřní lékařství sv. IV. Praha: Galén, 2002.
Kužela L. Dieta po infekční mononukleóze a infekční žloutence. Praha: SZÚ 2000.
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.