Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Jaterní cirhóza je chronický proces, u kterého dochází k úplné dezorganizaci lobulární a vaskulární architektury jater. Za tři základní kritéria jaterní cirhózy se považuje přítomnost: nekrotických změn, uzlovité regenerace zbylých jaterních buněk, jizvení jaterní tkáně se zmnožením a tvorbou vaziva.
Jaterní cirhóza je chronický proces, u kterého dochází k úplné dezorganizaci lobulární a vaskulární architektury jater. Za tři základní kritéria jaterní cirhózy se považuje přítomnost:
Cirhóza postihuje lidi na celém světě bez ohledu na rasu nebo pohlaví.
Příčin jaterní cirhózy může být celá řada. Mohou se různě kombinovat a ovlivňovat je mohou jak zevní vlivy, úroveň hygieny, škodliviny v prostředí, tak i individuální reakce nemocného. U nás ve střední Evropě dominují dvě hlavní příčiny – viry a alkohol.
Jaterní cirhóza může dlouhodobě probíhat zcela bez příznaků. Taková cirhóza se vyskytuje zhruba v 20 % případů a je častější u starších pacientů. V našich podmínkách je dnes cirhóza nejčastěji odhalena při screeningových vyšetřeních nebo preventivních prohlídkách, protože pouze zhruba 60 % cirhotiků vyhledá lékaře kvůli tomu, že mají obtíže. Obecně se cirhóza dělí na dvě stadia – kompenzovanou a dekompenzovanou cirhózu.
Kompenzovaná cirhóza připomíná chronickou hepatitidu a má i stejné příznaky – únavnost, svalovou slabost, nechutenství, úbytek hmotnosti, nauzeu, zvracení, plynatost, říhání, nesnášenlivost některých jídel. Ženy si pak stěžují na poruchy mense, muže zase trápí pokles potence. Lékař při prohlídce může najít zvětšená a tuhá játra a tzv. pavoučkové névy. Diagnostika pak probíhá pomocí pohmatu, poklepu, ultrazvuku a laboratorního vyšetření.
Dekompenzovaná cirhóza se obvykle vyskytuje u alkoholiků středního věku. Ti mají žloutenku, trpí zvýšenou krvácivostí, otoky a ascitem. Tento stav je velmi vážný, a pokud alkoholik nezačne spolupracovat a abstinovat, může skončit i smrtí. Obecně pak jsou ostatní příznaky stejné jako u kompenzovaného stadia. Typický pacient v dekompenzovaném stadiu je vyhublý, se vzedmutým břichem, sytě červenými rty a jazykem. U mužů často chybí ochlupení na hrudi.
Mezi nejčastější komplikace patří ascites, zvětšená slezina, vysoký krevní tlak v jaterním řečišti, hepatocelulární karcinom a různé zánětlivé komplikace. Cirhotici jsou totiž obecně náchylnější ke všem druhům infekcí, a to nejen dutiny břišní, ale i dýchacích nebo močových cest.
Nejdůležitějším léčebným postupem je především změna životosprávy, dieta a úplná abstinence. Někdy přichází na řadu i léčba interferonem nebo u virových cirhóz antivirotiky. U dekompenzované cirhózy je pak léčba symptomatická, tzn. léčí se příznaky. Ve vybraných případech je možná i transplantace jater.
(kam)
Zdroj: Klener P. et al.: Vnitřní lékařství, svazek IV – Gastrologie, hepatologie. Galén/Karolinum, Praha 2002
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.