Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Ne každý pacient s hepatitidou C je automaticky léčen. Před zahájením léčby je třeba pečlivě zvážit rizika a výhody. Protivirová léčba je agresivní a má množství nežádoucích účinků. Její rizika musí být vždy vyvážena prospěchem.
Pro výběr pacientů k jednotlivým typům léčby existuje několik doporučených postupů.
Léčeni jsou zpravidla pacienti, u kterých:
Léčba by neměla být zahájena u lidí, kteří:
Rozhodnutí o zahájení léčby předchází posouzení řady okolností. Složitá a nákladná léčba s množstvím nežádoucích účinků není vhodná pro každého. V úvahu přichází vedle již uvedených kritérií několik dalších faktorů:
V současnosti existuje několik různých způsobů léčby. Pro každý lék jsou stanovena přísná indikační kritéria – situace, při kterých je možno léčbu zahájit. U každého pacienta se navíc bere v úvahu individuální situace. Rozhodnutí o léčbě a dalším postupu proto lékař činí společně s nemocným a v závislosti na jeho ochotě a vůli navrhovanou léčbu podstoupit.
Standardní léčba dnes obvykle znamená podkožní injekce jednou týdně doplněné o denní užívání tablet. Probíhá zpravidla ambulantně, bez nutnosti zůstat v nemocnici. Někteří lékaři doporučují v prvních dnech léčení hospitalizaci v nemocnici, aby bylo možno podchytit případné nečekané reakce na léčbu. V závislosti na charakteru zaměstnání mohou však někteří pacienti i v průběhu léčby chodit do práce. Určitá omezení jsou namístě především v případech, kdy nemocný vykonává náročnou manuální práci.
Pacienti s akutní i chronickou hepatitidou C jsou trvale sledováni na speciálních pracovištích zabývajících se jaterními nemocemi v hepatologických poradnách. Protivirovou léčbu předepisuje a řídí specialista.
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.