Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
To, že u nitrožilních uživatelů drog je zvýšené riziko nákazy virovou hepatitidou typu C (VHC), je poměrně známý fakt.
To, že u nitrožilních uživatelů drog je zvýšené riziko nákazy virovou hepatitidou C (VHC), je poměrně známý fakt. Jak moc je ale touto nemocí promořena komunita injekčních uživatelů drog, se pokusila objasnit studie financovaná vládou České republiky.
Studie proběhla v letech 2002 až 2004. Pracovníci Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti a sekretariát Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky rozeslali do jednotlivých krajských center pro drogově závislé více než 700 dotazníků. V nich se dotazovali například na délku užívaní drog, věk, pohlaví, národnost, bezpečnost při aplikaci, počet sexuálních partnerů, pobyt ve vězení atd.
V další fázi byl klientům jednotlivých K-center (centra pro drogově závislé), kteří řádně vyplnili dotazník, proveden krevní test na přítomnost protilátek proti viru hepatitidy C. Klienti pak dostali nejen výsledek svého testu. Zároveň s ním se totiž dozvěděli i informace o prevenci před touto nákazou. Pozitivně testovaným narkomanům byla také doporučena léčba a pokyny, jak dále neohrozit sebe a své okolí.
Celkem bylo testováno 760 klientů, přičemž pozitivní test na žloutenku C jich měla zhruba jedna třetina. Více nakažených bylo mezi závislými muži než ženami. Nejvíce lidí s pozitivními testy bylo mezi Čechy (30 %) a Romy (25 %).
Největší počet nakažených byl mezi mladými narkomany do 25 let věku. Naopak nitrožilní uživatelé drog starší 40 let byli až na několik málo výjimek testováni negativně.
Výskyt žloutenky se také přímo zvyšoval s délkou užívání drog. U narkomanů, kteří si píchali méně než půl roku, byl nakažený přibližně každý dvanáctý. U lidí s drogovou „kariérou“ delší než deset let bylo nakaženo téměř 80 % klientů!
Nejvíce pozitivních narkomanů bylo také těch, kteří drogy různě kombinovali. Výraznou úlohu v přenosu VHC sehrálo i půjčování si injekčních stříkaček a jehel mezi jednotlivými narkomany. Narkomani, kteří si drogu aplikovali pouze svou vlastní jehlou, byli pozitivní zhruba jedenapůlkrát méně než ti, kteří se o bezpečnost aplikace nijak zvlášť nestarali a jehly si mezi sebou půjčovali.
Riziko přenosu a nákazy virem VHC je tedy poměrně velké a závisí na mnoha faktorech – délce užívání, věku, půjčování si jehel a dalších. Ideální je samozřejmě dokonalá prevence: žádné drogy. To ale u závislých jedinců není lehce dosažitelný cíl. Riziko nákazy lze tedy alespoň snížit, třeba používáním výhradně vlastních a čistých jehel.
(kam)
Zdroj:www.drogy-info.cz
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.