Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Pití alkoholu patří k naší civilizaci odnepaměti. Dobře také víme, že silní pijáci nekončívají dobře. Kolik je ale třeba vypít alkoholu a jak moc se Jarek Nohavica se svou „teorií alkoholového kopce“ shoduje s lékařskými poznatky?
Pití alkoholu patří k naší civilizaci odnepaměti. Dobře také víme, že silní pijáci nekončívají dobře. Kolik je ale třeba vypít alkoholu a jak moc se Jarek Nohavica se svou "teorií alkoholového kopce" shoduje s lékařskými poznatky?
Játra jsou fascinující orgán, chemická továrna lidského těla. Zpracovávají prakticky veškeré živiny z potravy, štěpí je a přeměňují. Jsou zodpovědné za tvorbu krevních bílkovin. Mají obrovskou regenerační schopnost, i z malého kousku jaterní tkáně jsou játra schopna dorůst.
Alkohol, který pijeme, obsahuje etanol. To je jednoduché rozpouštědlo chemicky příbuzné třeba metanolu, s molekulou malou asi jako propan. Lidské tělo umí etanol zpracovávat, většinu etanolu zpracují právě játra.
Hojný přísun alkoholu posouvá průběh řetězců na sebe navazujících chemických reakcí v játrech. Ta se orientují více na mastné kyseliny a tuky, postupem času se to projeví i na jejich struktuře a játra ztuční. Tento stav se nazývá steatóza jater. Tato fáze je plně zvratná a po návratu ke střídmosti se játra rychle zotaví.
Jinou formou jaterního poškození navozeného alkoholem je alkoholická hepatitida, zánět jater. Ta představuje závažnější poškození, ne vždy se však u alkoholika objeví a ne vždy jí předchází steatóza.
K trvalému poškození jater však dochází jen při pravidelné každodenní konzumaci nejméně 60 g čistého alkoholu u mužů a 20 g u žen. Individuální citlivost na toxické působení alkoholu je ale značně rozdílná. Další odborníci tvrdí, že krátkodobá konzumace 80 g etanolu denně vede k lehkému, naštěstí vratnému poškození jater. Dlouhodobé požívání 80–160 gramů etanolu denně pak pravidelně vede k těžkému, nevratnému poškození.
A kolik že to je oněch 60–160 g čistého alkoholu ? Pro ilustraci: velké pivo 10° obsahuje asi 16 g etanolu, 2 dl vína asi 20 gramů a velký "panák" tvrdého alkoholu asi 13 gramů.
Odborníci se sice v přesné dávce alkoholu rozcházejí, jisté ale je, že pokud někdo dlouhodobě denně vypije několik velkých piv nebo "panáků" tvrdého alkoholu, zdravotní problémy se dříve či později dostaví.
Ideální proto je, když si játra mohou odpočinout, tedy nezpracovávat žádné toxiny. Jedním takovým způsobem je držení půstu. Lidé drželi půsty odjakživa, a to zdaleka nejen v naší kultuře. Kromě duchovního významu jsou půsty důležitým obdobím právě z hlediska "odpočinku" jater. Tím, že játra mají méně práce se zpracováváním potravy, mohou "dodělat resty" a vyčistit sebe i organismus lépe, než je tomu při běžném přísunu stravy. Půstem však není možno například léčit játra letitých alkoholiků.
(shmt)
Zdroje :
Kumar, Cotran, Robbins, et al. Basic Pathology, 6. edice
Ctibor Povýšil, et al. Speciální patologie, II. díl.
www.pobavme-se-o-alkoholu.cz
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.