Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Jakékoli onemocnění jater se dříve či později projeví i navenek. Výjimkou není ani jaterní cirhóza. Mezi její časté příznaky patří přítomnost volné tekutiny v dutině břišní (ascites) a otoky dolních končetin.
U mnoha lidí s chronickým onemocněním jater se vyvíjí zjizvení neboli fibróza tohoto orgánu. Časem se zjizvení může dostat až do stadia, které nazýváme jaterní cirhóza. Ta se obvykle rozvíjí na podkladě alkoholismu nebo virové hepatitidy (žloutenky). Komplikaci cirhózy představuje tzv. ascites – nadměrné množství tekutiny nahromaděné v břišní dutině. Navenek se ascites projeví jako břišní boule.
Ascites se vyvíjí v důsledku kombinace dvou faktorů:
Mezi projevy portální hypertenze patří rozšíření žil v jícnu (tzv. jícnové varixy), vystouplé žíly na břiše a zvětšení sleziny. Tyto nepříjemnosti nastávají především v důsledku zvýšeného tlaku a hromadění krve a přebytečné tekutiny v břišních cévách.
Ascites může být z dutiny břišní odstraněn odsátím pomocí injekční stříkačky a dlouhé jehly. Procedura se nazývá paracentéza. Provádí se například v případech, kdy se v břiše nahromadilo velké množství ascitické tekutiny a pacient nereaguje na léčbu diuretiky (léky zvyšujícími výdej moči ledvinami). Vyšetření tekutiny pomůže odlišit ascites, který je způsoben cirhózou, od ascitu z jiných příčin, jako jsou rakovina, tuberkulóza, městnavé srdeční selhání a nefróza (nezánětlivé onemocnění ledvin).
U cirhózy se kromě ascitu vyskytuje i tzv. periferní edém, který se zpravidla projevuje jako otoky dolních končetin. Edém je důsledkem hypoalbuminemie (viz výše) a zadržování vody a soli ledvinami.
Přítomnost nebo nepřítomnost edému u pacientů s cirhózou a ascitem je důležitou okolností léčby ascitu. Pacientům s ascitem bez otoků dolních končetin je nutné podávat diuretika s mimořádnou opatrností. Diuréza (navozené zvýšení objemu moči za použití diuretik), která je příliš agresivní nebo rychlá, může u těchto pacientů vést ke snížení objemu krve (hypovolemie). Tato situace může způsobit selhání ledvin a jater. Naproti tomu, když podstupují diurézu pacienti s ascitem a otoky, edémová tekutina v mezibuněčném prostoru slouží jako nárazník proti snížení objemu krve. Přebytek tkáňového moku vytéká do prostoru cév a rychle doplňuje vyčerpaný objem krve.
(hah)
Zdroj:
www.medicinenet.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.