Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Jsou pro nás samozřejmostí, a pokud pracují tak, jak mají, ani o nich nevíme. Svá játra ale každodenně ovlivňujeme celou řadou dobrých i špatných rozhodnutí. Chceme-li je uchovat co nejdéle zdravá, je nutné na některé věci nezapomínat.
Játra jsou nesmírně složitý a mocný orgán, který vyživuje a chrání naše tělo. Pomáhá nám zbavovat se toxinů, dodává energii, odbourává viry a jiné původce infekcí, reguluje hladinu pohlavních hormonů a cholesterolu a zásobuje nás vitamíny a minerály. Co všechno může stav a fungování jater ovlivnit?
Ochrana jater při putování zahraničím je zcela jednoduchá. Pokud se chystáte do vzdálenější ciziny, kde budete pobývat v oblastech s nižším hygienickým standardem nebo vyšším výskytem hepatitidy, navštivte centrum cestovní medicíny. Tam vám specialista nejen doporučí vhodná očkování, ale poskytne i základní informace o případných dalších nebezpečích a prevenci proti nim.
Se snadným přístupem k internetu a velkým množstvím volně dostupných léčebných přípravků má dnes mnoho lidí sklony k samoléčbě. Tím však vystavují nejen játra značnému riziku, mimo jiné i kvůli nežádoucím účinkům, které mohou určité kombinace preparátů mít. Též mnoho bylinek může tomuto orgánu uškodit – například rostlina s názvem Kava (Pepřovník opojný) má údajně na svědomí několik smrtelných případů. Při neopatrném užívání ale může být nebezpečný i obyčejný paracetamol, který se bere při teplotě a bolesti. Mnoho lidí si neuvědomuje, že léčiva, ať už bylinná, nebo farmaceuticky vyrobená, procházejí v játrech celou řadou chemických změn. Zatímco původní látka je neškodná, produkty její přeměny mohou být škodlivé, nebo dokonce toxické. Také působení různých léčiv spolu s alkoholem může způsobit život ohrožující komplikace. Zvláště pozorní by měli být pacienti, kteří již mají játra poškozená. V jejich případě není žádoucí užívání jakýchkoli léků bez vědomí lékaře.
Než s někým navážete tělesný vztah, je důležité, abyste navzájem znali svá zdravotní rizika a možnosti prevence. Hepatitida je pohlavně přenosné onemocnění – nabídněte novému partnerovi společnou návštěvu lékaře, který provede preventivní vyšetření.
Pokud se játra často potýkají s větším množstvím alkoholu, může to vyústit v jejich poškození, ukládání tukových zásob, zánět, a dokonce i jaterní cirhózu, která může vést ke zhoubnému bujení. Neexistuje univerzální recept, kolik vypít, aby to játrům neškodilo, ale zkuste se řídit těmito pravidly:Nesnažte se „držet krok“ s přáteli.
Nejčastějším onemocněním jater v rozvinutých zemích je jejich ztukovatění – steatóza. Jde o následek nesprávné výživy, obezity a sedavého způsobu života. Steatóza bývá často spojená s dalšími onemocněními, jako je inzulinová rezistence, zvýšená hladina krevních tuků, vysoký krevní tlak a diabetes II. typu. Pokud vaše játra nejsou v pořádku, měli byste se vyhnout některým potravinám – například soli. Čím zdravější a lépe stravitelnou stravu si budete vybírat, tím lépe se bude játrům pracovat.
Pohyb je jednou ze základních složek zdravého životního stylu. Pomáhá metabolismu, imunitnímu systému i játrům. Cvičení chrání člověka před obezitou, která zvyšuje riziko ztukovatění jater.
Tetování, piercing a jiné podobné techniky jsou pro některé lidi důležitou formou sebevyjádření, ovšem nesou s sebou i zdravotní rizika. Pokud jsou prováděné nesterilními nástroji, může se na jejich nositele přenést například hepatitida typu B nebo C, což jsou závažná a potencionálně smrtelná onemocnění. Dávejte si pozor i na permanentní make-up, který je také formou tetování; sterilita nástrojů není ani zde samozřejmostí.
(pez)
Zdroj: http://www.liver.ca
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.