Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Žloutenka s označením C má na ženy dopad nejen z hlediska jejich zdraví. Tato nemoc může podstatně ovlivnit i plány týkající se založení rodiny – sen o dítěti musí být většinou na čas odložen. Z jakých důvodů, to prozradíme vzápětí.
Pokud je u těhotné ženy zjištěna přítomnost viru žloutenky typu C, léčba není možná – důvodem jsou případné nežádoucí účinky. Součástí terapie je totiž ribavirin, preparát, který poškozuje plod a způsobuje vrozené vady. Platí i opak: pacientky, které prodělávají léčbu této nemoci, nesmí přijít do jiného stavu. První pokusy o početí mohou začít až po uplynutí 6 měsíců od ukončení ozdravného procesu. Ale pozor! Terapie je riziková nejen u žen. Pokud muž s „céčkem“ zplodí v době své léčby potomka, existuje též možnost, že plod může být poznamenán. Proto by měli partneři, z nichž jeden podstupuje terapii proti hepatitidě C, vždy používat účinnou metodu antikoncepce.
Zhruba 4 % novorozenců, kteří se narodí matkám se žloutenkou typu C, se tímto onemocněním nakazí. Těhotné ženy, které byly někdy v životě vystaveny riziku nákazy, by měly svého lékaře požádat o vyšetření na tuto nemoc. Plošný screening se zatím neprovádí, ačkoli se o něm již léta intenzivně diskutuje. Nebezpečí se ještě zvyšuje, pokud je žena zároveň infikována virem HIV – pak možnost nákazy dítěte stoupá až k 15 %. Příčinou infekce je podle odborníků nejspíše kontakt s matčinou krví během porodu. Ale riziko přenosu na potomka není u všech matek stejné. Do značné míry o něm rozhoduje tzv. virová nálož, tedy množství částic viru, které je aktuálně přítomno v krvi ženy.
Matky, které mají chronickou hepatitidu typu C, ale nemají žádné detekovatelné částice viru, nemohou novorozence nakazit. Ženy, u nichž byly nalezeny pozitivní protilátky, ale ne virus ani virová nálož, zřejmě přišly s nemocí do kontaktu, ale nákaza se u nich spontánně vyléčila. V tom případě nemají aktivní infekci a nemohou ji ani na nikoho přenést. Je však možné, že pokud by taková žena znovu přišla do styku s virem, „céčko“ by u ní mohlo propuknout a přejít do chronického stadia. Je tedy třeba pokusit se vyhnout opětovné nákaze.
Stav matky je pro případné riziko potomka důležitý. Ovšem zásadní jsou i další věci.
Hepatitida C je onemocnění, kterému lze předcházet a nyní ho již umíme i léčit. Pokud máte podezření, že jste mohla s nákazou přijít do kontaktu, poraďte se se svým lékařem.
(pez)
Zdroj: http://www.everydayhealth.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.