Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Hepatitida se může vyvinout v řadu různých onemocnění, dalšími může být doprovázena a ztížena. Některé z takových chorob, jako například fibróza nebo cirhóza, jsou celkem běžné.
Jednou z nejběžnějších komplikací chronické hepatitidy je fibróza, což je druh jizevnatění jater. Ta jsou poškozena dlouhodobým zánětem a vytvářením jizevnaté tkáně se snaží bránit. Bohužel výsledek je opačný – jizvy brání játrům ve správné funkci. Pokud se fibróza omezí jen na část orgánu, může zbytek zvýšit funkční kapacitu a tak nahradit poškozený okrsek. Pokud zasahuje celá játra, jedná se už o cirhózu.
Poškozená tkáň jater jizevnatí a částečně regeneruje za tvorby abnormálně uložených uzlů, které nemohou fungovat, protože nejsou správně propojeny s ostatní tkání. Funkce jater je vážně narušena a může vzniknout řada vážných komplikací. Pokud nelze léčit základní onemocnění, je možná podpůrná léčba anebo transplantace.
Velmi vážné, ale naštěstí u hepatitidy zřídkavé. Je to stav, kdy játra přestanou fungovat, dochází k závažnému neurologickému poškození a rozvratu vnitřního prostředí. Pacient bez léčby umírá. Řešení spočívá v transplantaci.
Při hepatitidách vznikají různé druhy poškození glomerulů, tj. základních funkčních jednotek ledvin. Pokud je ohrožena funkce ledvin, lze provést jejich transplantaci.
Při virové hepatitidě B a C se může v krvi začít tvořit bílkovina, která se v chladu sráží. V chladnějších částech těla (což jsou končetiny) se tedy ucpávají cévy za vzniku cirkulačních problémů.
Pokud mají játra zhoršenou funkci, začnou se do krevního oběhu vstřebávat látky, které by jinak zachytila, a to produkty bakterií přítomných ve střevě. V centrální nervové soustavě výrazně ovlivňují přenos signálu. Příznaky jsou např. zmatenost, poruchy spánku, třes, křeče a nakonec kóma.
Krev, která prošla střevy, zbavená většiny kyslíku a naplněná živinami, přichází portální žilou do jater. Ta, jsou-li zdravá, ji profiltrují a pouští dále do dolní duté žíly. Pokud jsou postižena onemocněním, které ovlivňuje jejich krevní průtok, krev se hromadí v portální žíle a snaží se obtéct játra jinudy. Dochází k abnormální náplni jinak bezvýznamných žil v oblasti břicha. Může tak dojít ke komplikacím, například když přeplněné žíly v jícnu prasknou a pacient začne krvácet do trávicího traktu.
Porfyrie je onemocnění způsobené nadměrnou přítomností porfyrinů v organismu. Porfyriny jsou velice důležité látky odbourávané játry. Pokud játra neodstraní dost těchto látek, mohou se mimo jiné hromadit v kůži a při kontaktu se světlem ji poškozovat za vzniku puchýřů nebo vředů. Jsou také toxické pro nervovou soustavu a vyvolávají řadu příznaků, jako slabost, neklid apod.
Pro játra bojující s hepatitidou jsou další infekce těžkou zkouškou, proto by se před nimi měli pacienti chránit. Mezi častěji vídané kombinace infekcí patří virová hepatitida B nebo C a HIV, ale také třeba kombinace dvou typů virové hepatitidy.
(pez)
Zdroj:
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.