Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
To, že alkohol a tuky jsou zátěží pro nemocná játra, je známý a stále dokola omílaný fakt. Rumové kuličky si proto odpusťte a místo máslových dortíčků raději upečte lehké kokosky. Jak je to ale s vlivem cukru na naše játra? Můžeme sladit bez výčitek? A raději sladidly, či obyčejným cukrem?
To, že alkohol a tuky jsou zátěží pro nemocná játra, je známý a stále dokola omílaný fakt. Rumové kuličky si proto odpusťte a místo máslových dortíčků raději upečte lehké kokosky. Jak je to ale s vlivem cukru na naše játra? Můžeme sladit bez výčitek? A raději sladidly, či obyčejným cukrem?
Věděli jste, že i obézní lidé mohou být – a často bývají – podvyživení? Hlavním viníkem je právě cukr. Sladká jídla mají vysokou kalorickou hodnotu, avšak nízkou hodnotu nutriční – jedná se o „prázdné kalorie“. Jejich zvýšená konzumace zatěžuje slinivku i játra, zvyšuje riziko vzniku cukrovky a nelze je doporučit nikomu, nemocné hepatitidou C nevyjímaje. Výzkumy dokonce naznačují, že šance na vyvinutí cukrovky je u pacientů s hepatitidou prokazatelně zvýšená, jak se můžete dočíst v tomto článku. Vysoké hladiny krevního cukru, kterých dosahujeme po konzumaci sladkostí, ale i bílého pečiva či těstovin, také mají prozánětlivý účinek – a žloutenka není nic jiného než zánět.
Jedna tabletka aspartamu a je vystaráno? Tak jednoduché to bohužel není. Umělá sladidla jsou chemické látky a za jejich odbourávání v těle jsou zodpovědná právě játra. Užívání umělých sladidel je tak pro tento orgán ohromnou zátěží. Ještě nebezpečnější než běžný stolní cukr (sacharóza) je i fruktózový sirup. Tím jsou slazeny jak limonády, tak většina komerčně prodávaných sušenek, tyčinek a podobných sladkostí, kterým bychom se měli obloukem vyhýbat. Metabolismus fruktózy je v těle hůře regulován a její zvýšená konzumace vede ke steatóze – ztukovatění jater –, která sice s hepatitidou C přímo nesouvisí, ale je dalším významným faktorem poškozujícím jaterní tkáň.
Řešení této zdánlivě bezvýchodné situace je následující: sladit cukrem, ale velmi opatrně. Totéž platí i o medu, který se chemickým složením od bílého cukru nijak výrazně neliší. Existuje tu však ještě jedna možnost: pravý javorový sirup, vyráběný z javorové mízy, který je oblíbený v Kanadě a USA, ale do českých kuchyní teprve začíná pronikat. Ten díky vysokému obsahu antioxidantů, vitamínů a minerálů má na játra údajně blahodárné účinky. V roce 2011 na to přišli vědci z japonské University of Tokyo. Po pouhých 11 dnech se u myší, kterým podávali javorový sirup, významně zlepšily jaterní testy, zatímco u druhé skupiny, krmené normálním sirupem se stejným obsahem cukru, došlo naopak ke zhoršení.
Javorový sirup je u nás k dostání ve velkých supermarketech, nejedná se však o levnou záležitost. Je také třeba si uvědomit, že sladkou, a tedy hlavní složkou sirupu není nic jiného než opět cukr. I přesto může být javorový sirup přínosným a zajímavým obohacením vašeho vánočního i běžného jídelníčku. Dá se přidat do pečení i do čaje a tradičně se využívá k ochucení palačinek, vaflí nebo ovesné kaše.
(luko)
Zdroje:
www.hepatitiscentral.com
www.news-medical.net
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.