Právě narození aneb Není žloutenka jako žloutenka

Narodilo se vám či vašim známým děťátko, které za pár dní celé zežloutlo? Nepropadejte panice. Tento typ žloutenky vzniká rozpadem červených krvinek dítěte.

Právě narození aneb Není žloutenka jako žloutenka
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Narodilo se vám či vašim známým děťátko, které za pár dní celé zežloutlo? Nepropadejte panice. Tento typ žloutenky vzniká rozpadem červených krvinek dítěte, ze kterých se uvolňuje krevní barvivo, a není nijak závažný. Objevuje se kolem třetího až čtvrtého dne po porodu u více než poloviny všech novorozenců. V naprosté většině případů je snadno řešitelnou záležitostí. Na rozdíl od hepatitidy typu B a hlavně žloutenky typu C.

A jak je to tedy s virovou žloutenkou?

V těhotenství je povinné vyšetření HBsAg (průkazu hepatitidy B) a vyšetření na HIV, zatím však není zavedené povinné vyšetření protilátek proti viru hepatitidy C ani u žen s rizikovým chováním. Je lepší o vyšetření lékaře speciálně požádat. Zvláště pokud máte pocit, že jste se někdy ve svém životě vystavila riziku.

Mám hepatitidu (B nebo C), můžu otěhotnět?

Samozřejmě. Pak se automaticky nabízí otázka, jak velké je riziko přenosu viru z matky na dítě. Odpovědět není jednoduché, je třeba se zamyslet nad jednotlivými okolnostmi. K přenosu dochází vzácně, pokud si nenarozený plod hoví u maminky v bříšku. Stejně tak se hepatitida může přenést během kojení a při jiném kontaktu s maminkou. Avšak nejrizikovějším obdobím z hlediska možné infekce virem hepatitidy B nebo C je pro miminko jednoznačně porod.

Raději tedy císařský řez?

O způsobu porodu rozhoduje gynekolog-porodník na základě jiných okolností nežli samotné hepatitidy. Bylo prokázáno, že normální porod nezvyšuje riziko přenosu virové hepatitidy typu C ani B oproti císařskému řezu. Pouze u žen, které jsou současně infikovány "béčkem" i "céčkem" a virem HIV, je ve vyspělých zemích, tedy i v České republice, indikován porod císařským řezem a vyloučeno kojení dítěte. Tato opatření snižují riziko přenosu HIV na dítě.

"Béčko"

Očkování novorozenců HBsAg pozitivních matek výrazně omezila přenos viru hepatitidy B na dítě během porodu. HBsAg je jeden z vyšetřovaných antigenů, je známkou přítomnosti infekce viru hepatitidy B v organismu matky. Poněkud častěji, přesto stále ojediněle jsou infekce zaznamenávány u dětí, jejichž matky jsou současně HBeAg pozitivní. Je-li přítomen tento antigen v krvi matky, znamená to, že virus se množí a infekce je aktivní. Infikované děti jsou většinou bez příznaků žloutenky. Často se časem rozvíjí chronická hepatitida a ojediněle může už v dětství dojít k rozvoji jaterní cirhózy.

"Céčko"

K přenosu viru žloutenky typu C dochází u 5–10 % matek s chronickou hepatitidou C. Tyto děti jsou opět většinou bez příznaků žloutenky. I u těchto dětí se většinou rozvíjí chronická hepatitida a vznik cirhózy jater v dětství je velice vzácný. Přenos HCV prakticky nelze nijak ovlivnit. Jedinou možnou prevencí je nenakazit se tímto virem. Způsob porodu ani kojení četnost infekcí neovlivňují. (Virus se může v malé míře vylučovat do mleziva, které prs produkuje několik dní po porodu. Prakticky se nevylučuje do plnohodnotného mateřského mléka.)

Je nutné zdůraznit, že viry chronické hepatitidy dodnes představují nezanedbatelné riziko pro nenarozené dítě. Moderní medicína je schopna dobře ošetřit matky s hepatitidou B. V případě „céčka“ zůstává bohužel nadále bezradná.

(kar)

Zdroj:

  1. Doporučené postupy České neonatologické společnosti,  www.perinatologie.cz
  2. www.porodnice.cz
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Žloutenka typu A se může vyskytnout i na dětském táboře

Žloutenka typu A se může vyskytnout i na dětském táboře

Důsledná hygiena chrání před žloutenkou typu A

Důsledná hygiena chrání před žloutenkou typu A

Hepatitida B a C – co mají společného a čím se liší?

Hepatitida B a C – co mají společného a čím se liší?

Jaká omezení přináší virová hepatitida nemocnému?

Jaká omezení přináší virová hepatitida nemocnému?

Narkomani se žloutenkou typu C, začněte se léčit!

Narkomani se žloutenkou typu C, začněte se léčit!

Hepatitda může skončit rakovinou

Hepatitda může skončit rakovinou
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?