Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Zatímco těžší pijani mají daleko vyšší riziko poškození jater například cirhózou než běžná "nepijící" populace, u pacientů trpících hepatitidou typu C je riziko stejné.
Zatímco těžší pijani mají daleko vyšší riziko poškození jater například cirhózou než běžná "nepijící" populace, u pacientů trpících hepatitidou typu C je riziko stejné. Ovšem při daleko nižší dávce vypitého alkoholu. Navíc se ukázalo, že pro pacienty trpící žloutenkou typu C pravděpodobně žádná "bezpečná hladina alkoholu" prostě neexistuje.
Jak praví klasik v jednom známém českém filmu, alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství. Lékaři tuto informací podávají trošku jinak – malé množství alkoholu, třeba červeného vína nebo piva, poskytuje docela dobrou ochranu například před nemocemi srdce a cév nebo trávicího traktu. Doporučuje se ne více než jeden drink za den pro ženy a dva pro muže, přičemž "drinkem" je myšleno malé pivo, deci vína nebo malý panák tvrdého alkoholu. Tohle ale nemusí platit pro všechny.
Lidem, kteří mají problémy s játry, se obecně nedoporučuje pít větší množství alkoholu. Mezi tyto pacienty patří především těžcí pijani, staří lidé a lidé trpící virovou hepatitidou C. Vědci z University of Kalifornia v San Franciscu si ale položili otázku, jak působí na pacienty s hepatitidou C pravidelné požívání malého množství alkoholu.
Vědci zahrnuli do studie 800 pacientů trpících virovou hepatitidou typu C, kteří měli vyplnit dotazník týkající se jejich pijáckých návyků a zdravotní historie. Jako „těžcí“ pijani byli označeni lidé pijící dva a více drinků denně, jako "střední" jeden až dva a jako "lehcí" méně než jeden drink za den.
Jak se předpokládalo, pijáctví je spojeno se závažnějším poškozením jater. Jeden z vědců, doktor Alexander Monto, říká, že ve skutečnosti u těchto pacientů neexistuje žádná bezpečná hladina konzumace alkoholu.
47 % „těžkých“ pijanů mělo poměrně závažné problémy s játry, riziko poškození jater se totiž přímo úměrně zvyšuje s počtem vypitých sklenic alkoholu za den a je dokonce i u lidí, kteří pijí nepravidelně (méně než jeden alkoholický nápoj za den).
Ze studie také vyplynulo, že ženy pijí méně než muži. Více než polovina žen totiž uvedla, že pijí méně než čtyři alkoholické nápoje za týden. A navíc 12 % žen, které uvedly, že jsou "těžké" pijanky, neměly žádné jiné problémy než téměř 90 % žen, které pily málo nebo vůbec. Ostatní těžké pijanky měly stejné problémy jako muži pijáci.
Studie ukázala, že poškození jater u pacientů s hepatitidou C není závislé pouze na alkoholu, ale například i na stravovacích návycích. Studii je ale třeba brát trochu s rezervou, údaje o "pitném" režimu totiž poskytovali pacienti sami pomocí dotazníků, a proto nemusí být tyto údaje vždy na sto procent věrohodné.
(kam)
Zdroj: Monto, A. Hepatology, March 2004; vol 29: pp 826–833. WebMD Medical Reference in collaboration with The Cleveland Clinic: "Alcohol and Your Heart".
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.