Rakovina jater – šanci na léčbu má každý
Poslední v řadě komplikací, které mohou při hepatitidě nastat, je hepatocelulární karcinom. To je název pro zhoubné bujení, které vzniklo přímo v játrech. Může být fatální, ale nemusí. Existuje totiž celá řada léčebných možností.
Hlavním řešením časných stadií jaterních nádorů je operace. Pokud není možné tumor odstranit, lze využít další metody. Některým pacientům postačí jedna konkrétní, jiní potřebují kombinovanou terapii. Výběr nejvhodnější léčby se odvíjí od:
- typu nádoru,
- pokročilosti nálezu,
- míry zachování jaterních funkcí,
- celkového zdraví pacienta.
Co může pomoci
- Chirurgická léčba. Je vhodná, pokud se nádor ještě nerozšířil do jiných orgánů. Existují dvě základní možnosti: transplantace jater nebo jejich resekce – tedy odstranění té části, kde se nachází nádor. Tyto operace jsou možností, jak rakovinu zcela vyléčit.
- Radiofrekvenční ablace. Tato metoda je založena na tepelném účinku elektrického proudu, který prochází postiženou tkání. Výkon je prováděn většinou v celkové anestezii. Pod ultrazvukovou kontrolou je přímo do nádorového ložiska zavedena jehla a obvod je uzavřen buď druhou jehlou, nebo zevní elektrodou, která je nalepena na pacientovo tělo (např. na záda). Hospitalizace není ve všech případech nutná. Radiofrekvenční ablace může být provedena i během otevřené operace a v případě potřeby opakována. Někdy je zákrok bolestivý a může se po něm vyskytnout horečka.
- Etanolové injekce. Pod ultrazvukovou kontrolou je přes kůži zavedena jehla do ložiska v játrech a je do ní vstříknut alkohol. Ten způsobí výrazné odvodnění tkáně a naruší tak cévní zásobení. Většinou se provádí v místním znecitlivění. Pacient může cítit bolest a po zákroku se někdy vyskytne horečka.
- Cílená léčba. Přirozenou buněčnou signalizací způsobuje, že organismus buď napadá rakovinné buňky, nebo dostane jejich růst pod kontrolu.
- Chemoembolizace. Při této léčbě je do oblasti nádoru vpuštěno cytostatikum navázané na množství drobných gumových korálků. Tím se zablokuje cévní zásobení a uvolňuje se léčivá látka přímo na místě. Tato metoda však nenabízí vyléčení, pouze zmírnění příznaků u těžších forem onemocnění.
- Chemoterapie. U pokročilých případů je používána i klasická chemoterapie, jejímž úkolem je zpomalit množení nádorových buněk.
- Radioembolizace. Jde o proces podobný chemoembolizaci, v tomto případě je však navázána na nosiči místo cytostatika radioaktivní látka. I zde se jedná spíše o úlevu od příznaků.
- Mikrovlnná ablace. Jedná se o novější typ léčby, podobný radiofrekvenční ablaci. S úspěchem se používá u víceložiskových nádorů.
- Ozařování. Není běžně používáno, protože do značné míry poškozuje zdravou jaterní tkáň. Jeho využití je obvyklejší u nádorů vycházejících ze žlučových cest.
(pez)
Zdroj:
http://www.cancerresearchuk.org
Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
|
|
Počet hlasů: 2
|
Čtěte také