Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Znepokojivé výsledky přinesla nová studie kanadských vědců. Ti se zaměřili na pacienty vyléčené z chronické formy žloutenky typu C a zjistili alarmující fakt.
Znepokojivé výsledky přinesla nová studie kanadských vědců. Ti se zaměřili na pacienty vyléčené z chronické formy žloutenky typu C a zjistili alarmující fakt – ačkoliv nemoc již podle běžných laboratorních vyšetření u nich nebyla aktivní, pacienti mohou být i přesto stále nakažliví.
Žloutenka typu C je virové onemocnění jater, které se přenáší zejména krví. U části pacientů přechází do chronicity, a pokud se ji nepodaří vyléčit, často způsobuje cirhózu jater a jejich zhoubné nádory. Touto žloutenkou trpí na světě asi 170 milionů lidí. A co o ní víme?
Ve výše uvedené studii vědci zjistili, že ačkoliv vyléčení pacienti byli bez potíží, měli v pořádku jaterní testy a běžnými metodami se nedal již virus v jejich těle zjistit, citlivé laboratorní metody odhalily ještě malé množství viru v krvi. Otázkou bylo, zda tato malá množství jsou infekční. Vědci tedy použili plazmu "vyléčených" pacientů a smíchali ji s bílými krvinkami získanými od zdravých lidí. U devíti z dvanácti vzorků se objevila RNA (což je obdoba DNA) viru žloutenky C, ve třech kulturách se virus začal dokonce množit! Tento nález tak jen potvrdil předchozí zjištění z testů provedených na zvířatech.
Vědci tedy potvrdili, že ve zkumavce je možné nakazit zdravé buňky krví „vyléčených“ pacientů. Otázkou zůstává, zda je totéž možné i přímo mezi lidmi. Dokud nebudeme znát jasnou odpověď, je třeba zvýšené opatrnosti, protože kontakt s krví "vyléčeného" člověka může být potenciálně stále nebezpečný.
(uli)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.