Není u vás jídlo na prvním místě? Při žloutence typu C by to tak být mělo!

Cokoli sníme a vypijeme, prochází našimi játry. Tento orgán proměňuje stravu v zásobu energie a látky potřebné k životu. Přispívá tak k normálnímu fungování celého organismu. Pokud játra pracují špatně nebo nepracují vůbec, může to mít nedozírné následky.

Není u vás jídlo na prvním místě? Při žloutence typu C by to tak být mělo!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Špatná strava někdy může vést k problémům s játry. Je-li příliš kalorická, přibíráte, což je spojováno s ukládáním tuku v tomto orgánu a jeho „ztukovatěním“ neboli steatózou. Pokud jsou vaše játra takto postižená a navíc jste nositeli hepatitidy C, je u vás o to pravděpodobnější rozvoj cirhózy. Nadváha se také ukázuje být faktorem, který může zapříčinit neúspěch léčby interferonem a ribavirinem. Kromě toho existují potraviny obsahující škodlivé toxiny. Někdy účinkují rychle – například po konzumaci jedovatých hub hrozí jaterní selhání a smrt v řádu dnů. Jindy poškozují játra až při dlouhodobém užívání, což umí třeba alkohol.

Na jídle záleží!

Správně volené stravování zlepšuje funkci jater a snižuje riziko rozvoje cirhózy. Posiluje imunitní systém a pomáhá mu vypořádat se s nemocí. Lidé trpící hepatitidou C mají také vyšší riziko výskytu diabetu 2. typu – vhodné potraviny a následující úbytek na váze může pomoci v léčbě. Ačkoli strava a udržování rozumné hmotnosti nemusí znít jako specifická terapie hepatitidy C, je to skvělý způsob, jak se jí bránit. Obojí totiž pomáhá snížit úroveň zánětu a tak zpomalit rozvoj cirhózy. 

  • Jezte pravidelně, vyváženou stravu rozdělenou alespoň do tří denních dávek. Každé 3–4 hodiny byste měli pozřít alespoň něco malého. Pokud právě proděláváte léčbu, pravidelnost stolování  pomůže předcházet nevolnostem. Dbejte na správné zastoupení základních skupin potravin.
  • Hlídejte si rozumný kalorický příjem.
  • Konzumujte celozrnné obliloviny, které vás na dlouho zasytí. Zlepší trávení, dodají vitamíny skupiny B a minerály. Vláknina na sebe navíc nabalí tuk, který pak nemůže být vstřebán.
  • Dopřejte si dostatek ovoce a zeleniny, kde jsou nejen vitamíny, ale i draslík, vláknina, antioxidanty a kyselina listová. Vybírejte si takové, které se snadno připravují. Pokud je nutné zeleninu třeba pracně loupat, jistě jí nesníte tolik.
  • Nezapomínejte na dostatek kvalitních bílkovin, které potřebujete k boji s infekcí a ke zhojení poškozených jaterních buněk.
  • Vyhýbejte se tučným, slaným a sladkým jídlům, která obsahují málo živin a mnoho kalorií. Tyto potraviny by zvýšily vaše zdravotní rizika. Naopak si dopřejte ořechy, ryby, olivy.
  • Pijte hodně tekutin, nejlépe vody. Za den byste měli spotřebovat 2–3 litry.
  • Udržujte si odpovídající hmotnost.

Omezte nebezpečí

Předně se vyhýbejte alkoholu, který je pro játra toxický a významně urychluje rozvoj cirhózy. Buďte opatrní s doplňky stravy, zejména železo může být škodlivé, protože jeho hladina je při hepatitidě již zvýšena. Nedoporučuje se ani slepě věřit bylinkám – nezaměňujte slova „přírodní“ a „neškodný“.

Dieta při cirhóze

V této fázi bývají játra už natolik poškozena, že se začnou bránit regenerací v uzlech, které nenavazují na jejich normální strukturu. Tyto útvary jsou nefunkční a navíc brání průtoku krve. Funkce celého orgánu jsou tak již vážně narušeny.

  • Snižte příjem soli. Mnoho se jí skrývá v polévkách, proto je úplně vynechte. Také některé pečivo, sýry a uzeniny jsou z tohoto důvodu nevhodné.
  • Kalorická hodnota vaší stravy by měla být vyšší, měli byste jíst častěji a mít dostatek skutečných živin. Na doporučení lékaře můžete zařadit výživné nápoje.
  • Jako zdroje bílkovin volte spíše mléčné výrobky, sóju nebo luštěniny, pokud je dobře snášíte. Maso může zhoršovat jaterní encefalopatii – situaci, kdy bílkoviny rozkládáné střevními bakteriemi produkují dusíkaté sloučeniny, které prostupují poškozenými játry a narušují činnost mozku.

Pokud si nebudete vědět se stravováním rady nebo budete cítit silnou nevolnost, která bude vážně narušovat vaše stravovací návyky, poraďte se s lékařem.

(pez)

Zdroj: http://www.hepatitis.va.gov

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Očkování proti žloutence: ochrání opravdu každého?

Očkování proti žloutence: ochrání opravdu každého?

Akupunktura: může být viníkem žloutenky?

Akupunktura: může být viníkem žloutenky?

Fulminantní hepatitida aneb Boj o vteřiny!

Fulminantní hepatitida aneb Boj o vteřiny!

Poučte děti o prevenci žloutenky, ať jim infekce nezkazí prázdniny!

Poučte děti o prevenci žloutenky, ať jim infekce nezkazí prázdniny!

Mýty opředené „céčko“ aneb My pravdu známe!

Mýty opředené „céčko“ aneb My pravdu známe!

Psychické změny při chronické žloutence přicházejí nenápadně

Psychické změny při chronické žloutence přicházejí nenápadně
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?