Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Žloutenka typu A se v České republice ocitá v posledních letech na svém historickém minimu. Že bychom se konečně naučili mýt si ruce?
Zatímco například ve Spojených státech vydala Americká nadace pro játra v říjnu minulého roku varovné prohlášení, že žloutenka typu A je stále větší hrozbou, v České republice se tato infekce ocitá v posledních letech na svém historickém minimu. Že bychom se konečně naučili mýt si ruce?
Infekční žloutenka typu A je také nazývána „nemoc špinavých rukou“. To proto, že na rozdíl od svých příbuzných, infekčních žloutenek typu B a C, se přenáší především stykem s kontaminovanými potravinami nebo vodou. Stejně jako je tomu u ostatních typů infekčních žloutenek, ani proti „áčku“ neexistuje žádná spolehlivá léčba. Je však možné se proti této infekci očkovat.
V roce 2006 bylo na území České republiky hlášeno 132 případů infekční žloutenky typu A, z toho byl jeden případ smrtelný. Toto číslo je nízké nejenom ve vztahu k ostatním typům infekční žloutenky (typ B – 307 případů, typ C – 1012 případů), ale je nízké také vzhledem k tomu, co se na stránkách statistických ročenek objevovalo dříve. V sedmdesátých letech minulého století bylo běžnou normou několik tisíc případů žloutenky typu A za rok, a ještě dlouho po sametové revoluci se ročně hlásilo přes jeden tisíc případů této infekce.
Na velmi nízkých úrovních se počty případů nákazy žloutenkou typu A ustálily zhruba od roku 2002. Poměrně velké procento těchto případů je navíc importováno ze zahraničí. Tak například v roce 2006 ze 132 zmíněných případů jich bylo zahraničního původu 38, tedy téměř jedna třetina. Nejvíce případů žloutenky typu A, celkem 15, k nám bylo dopraveno z Egypta.
Přestože žloutenka typu A je na ústupu a zdá se, že už není na místě s ní strašit své hygieny nedbalé děti, stále existují skupiny obyvatel, kteří jsou touto infekcí přesto ohroženi. V první řadě sem patří uživatelé nitrožilně aplikovaných drog, kteří vzhledem k snadnému přenosu krví a mnohdy špatnému hygienickému zázemí mohou snadno získat pro svá játra celou žloutenkovou abecedu: typy A, B i C, a popřípadě další, méně časté.
Mezi ohrožené skupiny, které by měly uvažovat o očkování proti infekční žloutence typu A, patří dále zdravotníci a lidé, kteří často cestují do rizikových oblastí (Afrika, Asie, Střední Amerika a Jižní Amerika). Zvýšené riziko nákazy mají i lidé pracující s potravinami nebo s odpadními vodami a také pacienti pravidelně léčení transfuzemi a krevními deriváty.
(vek)
Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR: Infekční nemoci 2006.
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.