Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Vztah mezi konzumací masa a nemocemi jater zkoumalo několik vědeckých týmů, výsledky studií však nebyly zcela přesvědčivé.
Vztah mezi konzumací masa a nemocemi jater zkoumalo několik vědeckých týmů, výsledky studií však nebyly zcela přesvědčivé. Američtí lékaři se proto rozhodli souvislost mezi masem na jídelním lístku a jaterními chorobami znovu ověřit. Zkoumali, jaký vliv mají různé druhy masitých jídel na zdraví našich jater.
Výsledky studie s více než pěti sty účastníky potvrzují správnost dnešních trendů ve výživě. Doporučují totiž omezit červené maso (vepřové a hovězí) – hojní konzumenti steaků, prorostlých roštěnek a jiných masových specialit měli vyšší riziko nejen jaterních nemocí, ale i nádorů. Jejich výskyt se hodnotil zvlášť. Naopak milovníci drůbeže si mohou oddychnout – podle výsledků tohoto výzkumu si díky svému jídelníčku riziko jaterních chorob spíše snižují.
Z toxického vlivu na játra, který může později způsobit jejich poškození, se obviňují především nasycené tuky, železo, heterocyklické aminy a dusíkaté sloučeniny. Jsou zastoupeny hojně v červeném mase, v bílém podstatně méně. Jejich výskyt v potravě i v této studii vedl k vyššímu výskytu chronických jaterních onemocnění.
Přísun nasycených tuků v potravě se v této studii hodnotil zvlášť. I bez ohledu na přítomnost nebo druh masa nasycené tuky riziko chronických jaterních nemocí zvyšovaly. Lze tedy doporučit červené maso a nasycený tuk nekombinovat, protože u výsledné kombinace byl výsledný účinek na játra synergický. Ze studie však nevyplývá, že bychom měli dát přednost vegetariánské stravě, vyměnit červené maso za drůbeží či rybí se ovšem podle amerických vědců vyplatí.
(jav)
Zdroj: jnci.oxfordjournals.org
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.