Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Mumie malého chlapce objevená v Koreji přinesla vědcům nečekané překvapení.
Mumie malého chlapce objevená v Koreji přinesla vědcům nečekané překvapení. Obsahovala totiž nejstarší plně rekonstruovatelnou genetickou informaci viru, a to konkrétně žloutenky typu B.
Díky dobře zachovalým orgánům mumie mohli vědci pomocí odebrání jaterních vzorků izolovat kompletní DNA viru. Objevili přitom unikátní sekvenci, která je typická pro žloutenkové viry vyskytující se v jihovýchodní Asii. Podrobným testováním rovněž zjistili předpokládané stáří mumie. Podle radiokarbonového datování pochází z 16. století, tedy z doby vlády dynastie Čoson.
Využitím nejmodernějších metod molekulární genetiky odborníci porovnali prastarou DNA viru s tou, která se vyskytuje v současnosti. Odlišnosti, ke kterým dospěli, je možné přisoudit náhodným mutacím a tlaku okolního prostředí, ke kterému docházelo během vývoje viru. Podle četnosti těchto změn lze odhadnout, že původní virus má svůj původ někdy v období před 3 000 až 100 000 lety.
Plošné očkování proti žloutence typu B je v České republice zavedeno od roku 2001. Tvoří ho 3 dávky podané v patřičných časových rozestupech.
(veri)
Zdroj a foto: www.livescience.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.