Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Existuje několik typů žloutenek čili hepatitid. U drogově závislých se hojně vyskytuje především hepatitida typu C. Šíří se hlavně krví – k nákaze stačí opravdu jen minimální množství. Dělit se proto o stříkačky či jiné předměty nejen osobní potřeby je tak velmi nebezpečné.
Hepatitida C je závažné jaterní onemocnění způsobené virem HCV. Akutní forma často do 6 měsíců vymizí i bez léčby. U téměř 80 % nakažených se však nemoc rozvine v chronickou infekci. Ta může způsobit vážné zdravotní problémy, jako je poškození, selhání i rakovina jater.
K příznakům hepatitidy C patří horečka, únava, nechutenství, žaludeční nevolnost, zvracení, šedá stolice, bolesti kloubů a zežloutnutí kůže i očního bělma. Nicméně u některých lidí se tato choroba neprojeví nijak a oni sami často ani netuší, že jsou nakaženi. Může trvat desetiletí, než se nemoc plně vyvine a přihlásí se až v podobě pokročilého postižení jater.
Virus hepatitidy C se vyznačuje vysokou nakažlivostí a snadno se šíří. Stačí, když se osoba dostane do kontaktu s povrchy, vybavením nebo předměty, které jsou kontaminovány infikovanou krví. Může to být i velmi malé množství, často nepostřehnutelné. Virus zvládne na předmětech přežívat po dobu až 3 týdnů. Lidé, kteří si injekčně aplikují drogy, se mohou nakazit následujícími způsoby:
Nejlepší způsob, jak zabránit šíření hepatitidy C a ochránit se před nakažením, je přestat brát drogy nitrožilně. Pokud toho nejste schopni, dodržujte alespoň následující zásady:
Pokud jste někdy injekčně užívali drogu, nebo dokonce ještě užíváte, můžete svého ošetřujícího lékaře požádat o test. Při této kontrole se v krvi zjišťují protilátky proti viru hepatitidy C.
(hah)
Zdroj:
www.cdc.gov
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.