Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Šťavnaté broskve jsou nejen osvěžující dobrotou, ale také obsahují řadu látek prospěšných našemu zdraví. Právě lidé trpící hepatitidou C by měli zařadit toto sladké kulaté ovoce do svého jídelníčku, protože podporuje regeneraci jater.
Šťavnaté broskve jsou nejen osvěžující dobrotou, ale také obsahují řadu látek prospěšných našemu zdraví. Právě lidé trpící hepatitidou C by měli zařadit toto sladké kulaté ovoce do svého jídelníčku, protože podporuje regeneraci jater.
Každý dostaneme jednou za čas chuť na něco sladkého. Volba broskve před dezertem, který má vysoký obsah tuků a cukru, je velmi moudrým rozhodnutím. Následujících pět důvodů by mělo vynést broskve na vrchol svačinové pyramidy:
1. Draslík
Velká broskev obsahuje asi 333 mg tohoto důležitého minerálu. Draslík pomáhá udržovat výši krevního tlaku a tak předchází zhoršení portální hypertenze (komplikace způsobené jizvením jater při chronické hepatitidě). Některé léky proti hepatitidě také můžou způsobit průjmy, kvůli kterým ztrácíme velké množství životně důležitého draslíku – proto jsou broskve dobré i na doplnění tělních zásob tohoto minerálu.
2. Vitaminy
Broskve obsahují 10 různých druhů vitaminů: A, C, E, K a šest druhů vitaminu B. Každý z nich hraje důležitou roli v udržování lidského zdraví, avšak zdá se, že vitaminy C a E budou jsou velmi zásadní při ochraně jater během léčby chronické hepatitidy.
3. Vláknina
V tomto ovoci nalezneme asi 3 g vlákniny, která je důležitá pro zdraví trávicího systému. Její příjem ale také snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž pomáhá proti jeho ukládání v játrech. Virus hepatitidy C je oproti jiným příznačný ztukovatěním jater – z tohoto důvodu by vláknina rozhodně neměla v jídelníčku chybět.
4. Fenoly
Působí protizánětlivě, proti obezitě a diabetu. Jsou to totiž silné antioxidanty, které zabraňují oxidativnímu poškození jaterních buněk, kterému jsou každý den vystavovány – obzvláště pak při infekci virem hepatitidy typu C.
5. Kyselina chlorogenová
Opět funguje jako zdatný antioxidant a pomáhá tak zpomalovat postup onemocnění. Kromě jiného se vědci domnívají, že kyselina chlorogenová působí protizánětlivě, a dokonce i proti rozvoji nádorového bujení.
Ve prospěch broskví hraje hned několik důvodů, a to ani snad nemusíme připomínat, jak dobře chutnají. Ačkoliv jsou velmi sladké, jsou složeny téměř z 90 % z vody, proto jsou velmi dobré i při redukci váhy. Pro zajímavost – jedna střední broskev má pouhých 62 kcal. Jedinou nevýhodou tak zůstává, že v našich krajinách je toto ovoce tzv. sezónní, a tedy dostupné hlavně v letních měsících.
(holi)
Zdroj: www.hepatitis-central.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.