Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Hepatitida C postupuje pomalu, problémy se mohou objevit až po velmi dlouhé době, v některých případech až za několik let po nákaze.
Nejvýraznější (často jedinou) známkou probíhajícího chronického onemocnění jater je lehká únava. Žloutenka, neobvyklé svědění kůže a úbytek na váze jsou znaky už pokročilé choroby. V případě hepatitidy C nemusí vzniknout vůbec. Vedle únavy je druhým nejčastějším příznakem pocit tlaku v pravé polovině břicha.
Proč je choroba tak závažná, když řadu let probíhá bez obtíží? Velmi záleží na tom, zda virus způsobí poškození jater a v jakém rozsahu. Část lidí v sobě nosí virus, aniž pociťují obtíže. Choroba u nich probíhá skrytě. U zbývajících však na pokročilou hepatitidu C navazuje velké množství komplikací.
Zničené cévy v játrech nemohou vést krev. Ta se před nimi hromadí a zvyšuje tlak ve vrátnicové žíle. Krev si hledá cestičky jak překážku obejít. Rozšiřují se malé žilní spojky v jícnu a žaludku. Objevují se varixy v jícnu. Velké zatížení těchto křehkých cév může vést k jejich prasknutí. Vzniká velmi nebezpečné, život ohrožující vnitřní krvácení .
Tlak krve před játry způsobí, že cévy nejsou schopny dále udržet vodu. Začínají prosakovat a v dutině břicha se hromadí tekutina. Tlakem na střeva může dojít ke zduření jejich cév. Drobnými póry začínají ze střeva unikat bakterie. V břiše vzniká život ohrožující zánět.
Velká část krve obchází játra přes nově vytvořené spojky. Není proto zbavena všech škodlivých látek. Jejich příliš vysoký obsah v krvi působí zmatenost, změny chování a v nejtěžších případech i ztrátu vědomí – jaterní kóma.
Poškozená játra netvoří látky nutné pro srážení krve a zástavu krvácení. I při drobných poraněních vznikají modřiny a malé rány hodně krvácejí. Hrozí nadměrná ztráta krve a vykrvácení.
Imunitní systém se snaží s virem bojovat. Jeho zbraní jsou zvláštní bílkoviny. Ty se umí nalepit na virus a znemožnit mu tak napadení dalších buněk. To se však často obrací ve vlastní neprospěch. Slepené viry s dalšími bílkovinami vytváření shluky, imunokomplexy, které poškozují tělo. Projevuje se to únavou, bolestí kloubů a červenou kožní vyrážkou.
Imunokomplexy se mohou ukládat i v ledvinách. Způsobují tam zánět a poruchu filtračních schopností.
Při céčku se mohou na kůži vystavené slunci objevit puchýře (porfyria cutanea tarda) nebo červenohnědé svědící skvrny s olupujícími se šupinkami (lichen planus).
Poruchy funkce štítné žlázy mohou být přímou komplikací hepatitidy C. Souvisejí s poruchou imunity, kdy v důsledku HCV infekce dochází k tvorbě protilátek proti buňkám vlastní štítné žlázy. Vzniká tak tzv. autoimunitní zánět štítné žlázy.
Průběh hepatitidy C je u každého pacienta jiný. U někoho nemoc vůbec nepostupuje celá desetiletí, zatímco u jiných se během několika let rozvine cirhóza a další komplikace.
Průměrná doba postupu nemoci od nakažení virem do zjištění:
O závažnosti onemocnění vypovídají následující čísla. Hepatitida typu C představuje:
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.