Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Přibližně jedna sedmina ilegálních imigrantů z východní Evropy a jihovýchodní Asie je nakažena nějakou formou hepatitidy.
Přibližně jedna sedmina ilegálních imigrantů z východní Evropy a jihovýchodní Asie je nakažena nějakou formou hepatitidy. Takový je závěr nedávné studie odborníků z newyorské School of Medicine.
Hepatitida u nakažených lidí výrazně zvyšuje riziko cirhózy nebo dokonce rakoviny jater. K velkému překvapení vědců ale většina lidí ze sledované skupiny imigrantů o svém onemocnění vůbec nevěděla. Navíc více než tři čtvrtiny nakažených neměly žádné zdravotní pojištění.
V poslední době dochází k výraznému přílivu ilegálních pracovníků i do České republiky. Je to způsobeno špatnou ekonomickou situací v zemích východní Evropy a jihovýchodní Asie. Tito přistěhovalci ve svých původních zemích žijí většinou na hranici bídy v otřesných hygienických podmínkách, které jsou ideální právě pro přenos infekčních nemocí. V jejich domovských zemích navíc téměř nefunguje (nebo funguje nedostatečně) preventivní lékařské péče jako očkování atd. Například v čínské, ukrajinské nebo vietnamské komunitě prakticky neexistuje žádný osvětový program, který by šíření nákazy mezi přistěhovalci zabránil.
Možností, jak rozšířit nákazu mezi obyvatele naší země, je mnoho. Stačí, aby se nemocný s hepatitidou typu A dotkl například madla v tramvaji, a ten, který se ho drží po něm, jedl bez umytých rukou. Takto se může ve velice krátké době nakazit velké množství lidí – například celá rodina. Dalším rizikem je nechráněný pohlavní styk – tito "gastarbeiteři" totiž s oblibou využívají "služeb" různých vykřičených domů, a protože ve své mateřské zemi nejsou zvyklí používat při sexu kondom, mohou hepatitidu přenášet touto cestou.
Další problém představují uživatelé různých drog a návykových látek. V posledních pěti až šesti letech se jenom například do Prahy dostalo více než 5000 těchto narkomanů. Ti jsou vesměs nejenom nakaženi žloutenkou typu C, ale někteří z nich jsou i HIV pozitivní. Přenos HIV pomocí infikované jehly nalezené v parku velkou hrozbou není, virus HIV po několika minutách na vzduchu "umírá", naproti tomu ale virus hepatitidy C je velice odolný a je možné se nakazit i několik dní starou jehlou.
Šíření infekčních nemocí, zejména žloutenek všech typů, je tedy u ilegálních přistěhovalců a pracovníků poměrně velkým problémem. Česká vláda ve spolupráci s pražskou radnicí proto v nedávné době rozhodla uvolnit nemalé prostředky, které budou použity na bezplatné očkování těchto lidí. I to dokazuje, že se jedná o vážnou otázku, kterou je třeba vyřešit již v počátku, aby nedošlo k hromadnému nakažení obyvatel.
(kam)
Zdroje:
www.bio-medicine.org
The American journal of gastroenterology.
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.