Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Možné následky infekce virem hepatitidy typu C nevypadají vůbec pěkně.Cirhóza nebo zhoubný nádor jater nejsou příjemné diagnózy.
Možné následky infekce virem hepatitidy typu C nevypadají vůbec pěkně. Cirhóza nebo zhoubný nádor jater nejsou příjemné diagnózy, a i přes veškerou moderní léčbu se nedaří vyléčit zdaleka všechny pacienty. Očkování proti tomuto typu žloutenky není, proto je nanejvýš důležité myslet na prevenci. Obzvlášť pokud někdo z vašich kolegů touto zákeřnou nemocí již trpí.
Hlavní cestou přenosu viru hepatitidy C je krev. A pokud je otevřená rána na kůži, množství krve a z toho odvozené množství viru může být velice malé, aby virus pronikl do těla. V podstatě stačí malá oděrka a malá kapka krve, a neštěstí je na světě. Zní to hrozivě, ale kromě zdravotnictví je pravděpodobnost této souhry náhod velice malá. Svědčí o tom fakt, že drtivá většina nemocných se nakazila transfuzí krve a jejích derivátů, sdílením jehel (nejčastěji při aplikaci drog) a sexuálním stykem, při kterém dojde kontaktu krve s krví. Tyto činnosti naštěstí nejsou v zaměstnání běžné, a proto se této problematiky příliš netýkají.
Důležitá je ale důsledná hygiena. Ta ale bohužel nemusí být u všech naprostou samozřejmostí. Za žádných okolností se nesmí sdílet hygienické nástroje, které mohou přijít do kontaktu s krví. Jsou to břitvy, žiletky, zubní kartáčky a nůžky pro manikúru. Další samozřejmým preventivním opatřením by mělo být krytí všech ran i drobných ranek minimálně náplastí.
Ale pokud jsou dodržována výše zmíněná pravidla, jediným opravdu rizikovým zaměstnáním ohledně infekce virem hepatitidy C zůstává zdravotnictví. V České republice je infikováno 0,2 % obyvatel.
(zep)
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.