Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Nová vakcína proti žloutence typu C uspěla v první fázi klinického testování. Co to znamená a bude možnost se proti této zákeřné nemoci dát již brzy očkovat?
Hepatitida C je virové onemocnění, kterým na světě trpí mnohem více lidí než třeba HIV či ebolou. Přesto se o něm příliš nemluví. Přitom nakazit se touto žloutenkou je velmi snadné, vyléčit se z ní ale poměrně těžké. Navíc často hrozí nebezpečí závažných zdravotních komplikací. Kdyby proti „céčku“ existovala vakcína, velmi pravděpodobně by byla zařazena mezi současná povinná očkování proti tetanu, dětské obrně či své „sestře“, hepatitidě B. Zatím však tuto možnost nemáme, a tak neexistuje jiná prevence nákazy, než se úzkostlivě vyhýbat kontaktu s krví či tělesnými tekutinami cizích osob. Již brzy však může být všechno jinak.
Tým vědců z Oxfordské univerzity si před časem všiml, že zatímco u většiny nakažených přechází infekce hepatitidou C do chronické neboli dlouhodobé formy, u asi 1 ze 4 lidí dokáže imunitní systém virus porazit. To znamená, že naše imunita je schopná s infekcí bojovat, ne vždy ale dostatečně silně. A právě tímto směrem zaměřili svůj výzkum. Výsledky jsou následující:
Nyní probíhají v USA další, větší testy, které by měly potvrdit účinnost očkování. Podle současných odhadů by se díky dnešní léčbě mohla do roku 2036 ze žloutenky typu C stát vzácná choroba. Autoři nově objevené vakcíny však věří, že pokud půjde vše podle plánu a bude zaveden fungující systém, mohlo by k tomu dojít už o 10 let dříve.
Jak již bylo zmíněno, vakcína právě úspěšně prošla první fází klinického testování. Co to vlastně znamená?
(luko)
Zdroje:
www.medicalnewstoday.com
www.medicalnewstoday.com
www.medicalnewstoday.com
www.wikiskripta.eu
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.