Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Pokud pacient trpí chronickou hepatitidou typu C, musí ve svém životě změnit různé návyky. Tato nemoc ho ale neomezuje v možnosti cestovat. Tedy pokud dodrží určité zásady. Nezáleží na tom, jak dlouho bude pryč, vždy je ale třeba se především ujistit, že si s sebou bere všechny potřebné léky.
Pokud pacient trpí chronickou hepatitidou typu C, musí ve svém životě změnit různé návyky. Tato nemoc ho ale neomezuje v možnosti cestovat. Tedy pokud dodrží určité zásady. Nezáleží na tom, jak dlouho bude pryč, vždy je ale třeba se především ujistit, že si s sebou bere všechny potřebné léky.
Jednodenní výlet, ať již vlastním autem, nebo veřejnými dopravními prostředky, by neměl působit žádné potíže, a to dokonce ani lidem, kteří podstupují léčbu interferonem. Jednoduše je třeba použít zdravý rozum a zajistit si dostatečné a pravidelné občerstvení v průběhu celé cesty. Pokud řídíte, pamatujte na to, že můžete pociťovat únavu, a proto je nezbytně nutné naplánovat si pravidelné přestávky v řízení, při kterých se projdete a občerstvíte.
Delší cesty vyžadují o trochu delší plánování. Měli byste zvážit všechna dietní omezení a "vhodnost" ubytování, například máte-li potíže s pohyblivostí. Pokud máte speciální požadavky na stravování, je třeba si je vyřídit s dostatečným předstihem, aby se pro vás mohlo vše potřebné zajistit a připravit.
Podstupujete-li léčbu interferonem, je důležité se ujistit, že máte všechny nezbytné náležitosti pro získání další dávky (recepty, potvrzení...). Je také vhodné si vzít 1–2 dávky "do zásoby" pro případ zpoždění nebo jiných komplikací.
Před odjezdem požádejte svého ošetřujícího lékaře o popis shrnující váš současný zdravotní stav a typ léčby. Ujistěte se také, že s sebou máte i jeho telefonní číslo (pro případ jakýchkoliv problémů a komplikací).
Pokud plánujete delší cestu do zahraničí, je nezbytné se poradit se svým lékařem, jaké očkování pro vás bude nutné a zda je vhodné ho při vašem zdravotní stavu podstoupit. Může to hrát poměrně významnou roli ve výběru místa vaší dovolené. Neexistují totiž například žádné důkazy o tom, že se virus hepatitidy C šíří pomocí komářího kousnutí.
Dále třeba ještě jednou zkontrolovat, zda všechny vaše požadavky na stravu byly splněny, a to jak ze strany letecké společnosti, tak ze strany hotelu, v němž budete ubytováni.
Nejpozději jeden den před odletem zavolejte do letecké společnosti a zeptejte se, jak máte na palubě jejich letadla uchovávat své léky (ideálně byste je měli mít celou dobu u sebe). Předejte jim vysvětlují dopis od vašeho ošetřujícího lékaře o svém zdravotním stavu a podstupované léčbě. Pokud si s sebou vezete jehly, měli byste mít od svého lékaře i vysvětlení, proč jehly potřebujete. Není nutné psát, že máte hepatitidu C, stačí vysvětlení, že jehly potřebujete pro svou léčbu.
Zajistěte si možnost uložit své léky na chladném místě, nejlépe v lednici nebo v chladicí tašce. A rada na závěr: zkuste vše naplánovat s dostatečným předstihem, abyste se vyhnuli stresu a co nejvíce si svou dovolenou užili.
(kam)
Zdroj: The hepatitis C trust, 08102007.
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.