Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Viry žloutenky typu C jsou rozmanité a často mění svoji genetickou informaci. Proto se zatím proti nim nepodařilo vyvinout očkování. A také proto někdy selhává běžná léčba. Věda ale naštěstí stále postupuje kupředu…
Pacient se žloutenkou typu C dostává běžnou léčbu, která poměrně efektivně zabírá. Někdy se však stane, že po určité době zlepšení nemoc opět propukne nebo se ji nepodaří zcela vyléčit. Proč k tomu dochází? Cílem viru je v těle hostitele zůstat a přenášet se dál. Virus žloutenky typu C je k tomu vybaven schopností měnit svoji genetickou informaci (mutovat). Tím mění svoje vlastnosti tak, aby na něj léky nepůsobily.
Američtí vědci zkoumali změny genů viru a další genetické změny simulovali pomocí složitých počítačových modelů. Tak zobrazili nejen životní cyklus viru, ale i předpověděli nejpravděpodobnější místa nových mutací. Mutacemi vzniká další skupina virů, které se dále množí. Takových skupin je zpravidla u jednoho nemocného více. Léky, které původně účinkovaly, tak zahubí jen nezmutované viry, ostatní přežijí.
Pokud se potvrdí předpovědi, které části genetické informace se mění více a které méně, bude možné vyrobit léky cílené proti nejčastěji mutovaným virům. Podle současných předpokladů bude třeba použít čtyři a více takovýchto cílených léků najednou, abychom nad virem zvítězili.
První z těchto léků jsou již v klinických studiích, je otázka, zda naplní očekávání. Vývoj nových léků totiž trvá velmi dlouho a někdy se stane, že viry najdou nečekaně rychle cestu, jak se jim bránit. Pokud ne, mohly by se tyto cílené léky stát vhodným doplňkem současné léčby – urychlit ji a zvýšit její efektivitu.
(uli)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.