Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Hepatitida typu A neboli nemoc špinavých rukou. Ze všech tří u nás se nejčastěji vyskytujících žloutenek je tou, která se přenáší nejsnáze.
Hepatitida typu A neboli nemoc špinavých rukou. Ze všech tří u nás se nejčastěji vyskytujících žloutenek je tou, která se přenáší nejsnáze. Vedle znečistěných rukou také požitím kontaminované vody, potravin, ale i skrze předměty, na nichž virus ulpěl. Každý, komu lékař diagnostikuje akutní hepatitidu typu A, musí být ze zákona přechodně umístěn do karantény na infekční oddělení.
Délka karantény bývá u každého odlišná. Nekomplikovaný průběh žloutenky většinou vyžaduje léčbu zhruba 2- až 4týdenní. Platí přitom, že u dětí choroba zpravidla probíhá lehčeji než u dospělých. Nemocný je hospitalizován zejména proto, aby virus nešířil na další osoby. Ti, co s ním přišli do styku těsně před odhalením choroby, musí být do 3 dnů vyšetřeni, aby lékaři zjistili, zda u nich choroba také neprobíhá. Následně se na kontrolní odběry krve dostaví ještě za 30 a 50 dní. Inkubační doba onemocnění, tedy období od nákazy po první příznaky, může být totiž až 50 dní dlouhá.
Léčba žloutenky typu A je převážně symptomatická.
Abyste se vyhnuli několika týdnům nucené izolace v ne zcela příjemném nemocničním prostředí s omezenou možností návštěv, je rozumnější dodržovat preventivní opatření. Patří mezi ně:
Pokud navštívíte některou z exotických zemí, dejte vždy přednost balené vodě před tou z vodovodu a vyhněte se také kostkám ledu v drincích. Nejezte ovoce a zeleninu, které si nemůžete sami oloupat, a nekonzumujte ani nedostatečně tepelně upravené pokrmy.
(veri)
Zdroje:
www.khszlin.cz
www.szu.cz
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.