Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Žloutenka typu D je pro mnoho lidí neznámá. Škodit však umí podobně jako její častěji zmiňované kolegyně typu A, B či C. Zajímavé v případě této infekční nemoci je, že jí může onemocnět pouze člověk, který již trpí hepatitidou B.
Hepatitida D je onemocnění způsobené tzv. delta virem. Jedná se o infekci jaterní tkáně způsobující rozvoj zánětlivé reakce. Může dojít až k poruše funkce jater a k dlouhodobým zdravotním problémům, například k jaternímu jizvení a vzniku nádorového onemocnění. Tento virus je v našich podmínkách vzácný. Vyskytuje se spíše v oblastech, jako jsou Jižní Amerika, Západní Afrika, Rusko, Střední Asie, ale může se objevit i ve Středomoří. Jedná se jen o jednu z mnoha forem hepatitid, mezi další patří typy A, B, C a E. Na rozdíl od těchto druhů zánětů jater se ale nelze nakazit pouze samotným „déčkem“ – onemocnění se totiž projevuje pouze u pacientů s hepatitidou B (ať už symptomatickou, či nikoliv).
Hepatitida D může mít akutní i chronický průběh. Akutní forma nemoci se objevuje náhle a její příznaky jsou obvykle závažnější. Může ale sama ustoupit. Pokud infekce virem trvá déle než 6 měsíců, hovoříme o chronické hepatitidě – ta může naopak probíhat i několik měsíců zcela bez příznaků. Chronická žloutenka může časem dospět až do stadia jaterní cirhózy nebo závažného jaterního jizvení. Pokud se příznaky „déčka“ objeví, nejčastěji se jedná o:
Symptomatika je velmi podobná žloutence typu B, může tedy být obtížné je mezi sebou rozlišit. Pro přesné určení nemoci lékař nařídí krevní testy. Bude hledat protilátky právě proti viru hepatitidy typu D – jsou-li přítomny, znamená to, že jste byli tomuto viru vystaveni.
Žloutenka typu D je infekční onemocnění a nákaza se šíří tělními tekutinami od nemocné osoby. Lze se tedy nakazit kontaktem s močí, krví, poševní tekutinou či spermatem nakaženého. Dítě pak může být infikováno i při porodu. Riziko nákazy je nejvyšší pro:
Bohužel proti hepatitidě typu D ještě není k dispozici ani specifická terapie, ani očkování. Lze jí však zabránit u osob, jež nejsou nakaženy žloutenkou typu B. Léčba také může zabránit rozvoji jaterního selhání, je-li infekce objevena včas. Konkrétní terapie není tedy zatím známa. Na rozdíl od ostatních typů hepatitid se ani antivirová léčba nezdá být moc účinná. Lékař může nemoc řešit například vysokými dávkami léku interferonu alfa, a to až po dobu 12 měsíců. Tento lék může zabránit množení viru a vést k úzdravě. Ale i po léčbě mohou být někteří pacienti HDV pozitivní. Pokud se u nemocného rozvine cirhóza nebo jiné poškození jater, bývá zařazen do transplantačního programu.
Jediná známá prevence proti nákaze virem hepatitidy D je ochrana před infikací hepatitidou B. Ta je následující.
(cean)
Zdroj:
www.healthline.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.