Hepatitida typu C

Termín hepatitis, označující zánětlivé onemocnění jater, použil poprvé římský lékař Coelius Aurelianus už v 5. století našeho letopočtu. Virus hepatitidy C byl však objeven až koncem osmdesátých let 20. století.

Hepatitida typu C
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Termín hepatitis, označující zánětlivé onemocnění jater, použil poprvé římský lékař Coelius Aurelianus už v 5. století našeho letopočtu. Virus hepatitidy C byl však objeven až koncem osmdesátých let 20. století. Do té doby byly známy pouze dva základní typy virových hepatitid – A a B. Ne všechny případy virových zánětů jater však bylo možné takto jednoduše zaškatulkovat.

V sedmdesátých letech se začaly množit případy hepatitid u pacientů po krevní transfuzi. Neodpovídal za ně přitom ani virus hepatitidy A, ani B. Choroba si pro svůj neznámý původ vysloužila jméno non-A non-B hepatitis. Podle vědců za ni mohlo hned několik virů současně.

Způsoby přenosu jednotlivých typů žloutenek

  Žloutenka C Žloutenka B Žloutenka A
Způsob přenosu nitrožilní podávání drog
transfuze krve* *do roku 1992
poranění o jehlu
hemodialýza
tetování/piercing infikovanou jehlou
nitrožilní podávání drog
transfuze krve* *do roku 1992
poranění o jehlu
hemodialýza
tetování/piercing infikovanou jehlou
pohlavní styk
znečištěná voda a potraviny, špinavé ruce
Očkování NE ANO ANO

Původce hepatitidy C objevil až v roce 1989 výzkumný tým doktora Michaela Houghtona. O rok později se podařilo vyrobit protilátky a získat tak způsob zjištění přítomnosti viru v krvi. V roce 1992 bylo zavedeno plošné testování dárců krve. V roce 1995 se poprvé podařilo zobrazit virus pomocí elektronového mikroskopu.

Revoluce nejen sexuální

Jak je možné, že virus zůstával celá léta bez povšimnutí, a pak najednou vyvolal epidemii? Pro vysvětlení je potřeba uvědomit si způsob přenosu viru a připomenout historii. Virus se přenáší převážně nakaženou krví. První obrovskou rizikovou skupinu tvoří pacienti, kteří podstoupili transfuzi krve. Druhou reprezentují uživatelé nitrožilních drog.

Do čtyřicátých let 20. století se krevní transfuze prováděly jen ojediněle. Jejich široké rozšíření si vynutila až zranění druhé světové války. S dalším vývojem medicíny se krevní transfuze staly rutinně prováděným výkonem. Šedesátá léta ve znamení společenské revoluce přinesla masivní rozšíření uživatelů drog. Používání společné jehly několika lidmi bylo běžným jevem. Pozvolný nástup onemocnění a jeho vleklý průběh s minimem viditelných příznaků způsobují, že se mnoho pacientů z této generace dozvídá o své chorobě až dnes.

Koho hepatitida C nejčastěji postihuje?

Hepatitida C se vyskytuje velmi často u těchto rizikových skupin:

  • Uživatelé drog

    Hepatitidu typu C může mít odhadem až 75 procent lidí, kteří si někdy v životě aplikovali nitrožilně drogu. Některé statistiky uvádějí, že po pěti letech života v komunitě uživatelů drog a při jejich společné aplikaci je riziko nákazy virem HCV až 90procentní. K šíření infekce přispívá sdílení předmětů denního života a pomůcek pro aplikaci drogy.
  • Příjemci krve

    Virus hepatitidy C byl až do svého objevení odpovědný až za 90 procent všech onemocnění jater vzniklých po transfuzi krve. Bez dostatečných diagnostických metod nebylo možné jejich původce odhalit. Dárci krve infikovaní virem HCV tak ve snaze zachránit život jiným nevědomky předávali nebezpečnou chorobu. Plošné zavedení testování dárců přineslo výrazné snížení rizika nákazy touto cestou.
  • Zdravotníci

    Nákaza hrozí v případě styku s krví, používání injekčních jehel nebo ostrých nástrojů. Za naprostou většinu nákaz může nešťastná náhoda, agrese ze strany pacienta nebo nedbalost.
  • Děti infikovaných matek

    Riziko přenosu viru z matky na dítě je nízké, vzhledem k vzájemnému úzkému kontaktu však reálné. Dochází k němu především v průběhu porodu, kdy krev novorozence přichází do přímého styku s krví matky. Dítě narozené matce s hepatitidou C by mělo být v jednom roce věku otestováno na přítomnost viru. Kojení nepředstavuje riziko. Nebezpečné mohou být pouze popraskané, krvácející bradavky.
  • Promiskuitní osoby

    V ostatních tělesných tekutinách mimo krve je virus obsažen jen ve velmi malém množství. Časté střídání sexuálních partnerů však riziko nákazy zvyšuje. Důrazně se doporučuje dodržovat pravidla bezpečného sexu. Zvýšenou opatrnost zasluhují sexuální praktiky, při kterých hrozí poranění nebo kontakt s krví partnera – anální styk, styk během menstruace.
  • Ostatní

    Hepatitidou C jsou ohroženi všichni bez rozdílu. Vedle jasně prokázaných způsobů nákazy existuje i nezanedbatelný počet nemocných, u kterých není přítomen žádný z rizikových faktorů. Až každý desátý nemocný se nikdy nedozví, jakým způsobem mohlo právě u něj k nákaze dojít.

Céčko není jen další obyčejná "žloutenka"

Pozornost věnovaná viru HIV a jím vyvolanému onemocnění AIDS ne zcela právem odsunula hepatitidu C na okraj zájmu veřejnosti. Hepatitida C se však stává velkým zdravotním problémem dneška. Její chronickou formou trpí podle odhadů přes 175 milionů lidí na celém světě – to jsou přibližně 3 procenta světové populace!

Jen ve Spojených státech žijí odhadem 4 miliony nemocných hepatitidou C. To představuje téměř 2 procenta tamní populace. Svým výskytem je tak céčko v USA rozšířenější než infekce virem HIV. Každým rokem přibývá 35 tisíc nových případů akutní hepatitidy typu C.

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Infekční žloutenkou se od psa nenakazíte, z kostky ledu ano

Infekční žloutenkou se od psa nenakazíte, z kostky ledu ano

Vedle žloutenky je někdy nutné léčit i duši

Vedle žloutenky je někdy nutné léčit i duši

Chystáte se na cesty? Pozor na virovou hepatitidu A!

Chystáte se na cesty? Pozor na virovou hepatitidu A!

Letní nachlazení? Sáhněte po čili papričkách a brokolici!

Letní nachlazení? Sáhněte po čili papričkách a brokolici!

Virová hepatitida: alternativní léčba je pouhá iluze!

Virová hepatitida: alternativní léčba je pouhá iluze!

Hepatitida C: 10 důležitých otázek a odpovědí

Hepatitida C: 10 důležitých otázek a odpovědí
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?