Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Virus – většina lidí si představí nějakého "bacila" způsobujícího určitou nemoc. Ale co to virus ve skutečnosti je? A jaká onemocnění jsou skutečně virového původu? Virus je drobná částice tvořená pouze bílkovinným pouzdrem, uvnitř kterého se skrývá dědičná informace ve formě DNA nebo RNA. Viry jsou mnohem menší než bakterie. To znamená, že nejsou vidět v běžném světelném mikroskopu, pouze v mikroskopu elektronovém.
Virus – většina lidí si představí nějakého "bacila" způsobujícího určitou nemoc. Ale co to virus ve skutečnosti je? A jaká onemocnění jsou skutečně virového původu?
Virus je drobná částice tvořená pouze bílkovinným pouzdrem, uvnitř kterého se skrývá dědičná informace ve formě DNA nebo RNA. Viry jsou mnohem menší než bakterie. To znamená, že nejsou vidět v běžném světelném mikroskopu, pouze v mikroskopu elektronovém. To komplikuje diagnostiku virových onemocnění. Ta se provádí většinou nepřímo, na základě příznaků nemoci, případně průkazem protilátek. Zvýšená hladina protilátek v organismu je důkazem, že se tělo s virovou infekcí setkalo a začalo si proti ní vytvářet protilátky.
Mezi vědci se stále vedou spory o to, zda považovat viry za živé organismy, či spíše za komplikované molekuly. Viry sice mají vlastní dědičnou informaci jako jiné živé organismy a jsou také schopny se rozmnožovat, nic z toho však nedokážou bez hostitelské buňky, protože nemají žádný vlastní metabolismus jako zdroj energie. Viry jsou tak někde na pomezí mezi živými organismy a neživou přírodou.
Viry způsobují velké množství významných infekčních chorob. Díky jednoduché struktuře se viry mohou snadno měnit a přizpůsobovat se podmínkám. Například chřipkový virus to s oblibou dělá každý rok. Takto změněný virus lidský imunitní systém vnímá jako neznámou infekci a nedokáže se proti ní úspěšně bránit. Mezi nejvýznamnější virová onemocnění člověka patří:
Léčba virových onemocnění je problematická. Proti některým z těchto onemocnění je k dispozici účinná vakcína, proti některým virům byla vyvinuta léčiva specificky blokující některý virový enzym, tzv. virostatika. Virostatika působí tak, že se snaží omezit množení viru v hostitelské buňce. To je možné jen do určité míry. Virostatika jsou velmi drahá, a proto se používají jen u systémových virových infekcí (postihujících celé tělo a více orgánů). Léčí se jen příznaky choroby (léky na snížení teploty, bolesti, léky proti rýmě a kašli atd.). Na virová onemocnění však nemá nejmenší vliv léčba antibiotiky, přestože jsou často u virových onemocnění chybně nasazována. Jejich nadměrné užívání má naopak negativní účinek na vytváření odolných kmenů bakterií.
(ercp)
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.