Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Nákaza žloutenkou typu C hrozí doslova na každém kroku. Mezi nejohroženější patří zejména zdravotníci a také lidé, kteří poskytují první pomoc.
Zákon o péči o zdraví lidu číslo 20/1966 Sb. říká, že každý je povinen poskytnout nebo zprostředkovat nezbytnou pomoc osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky závažné poruchy zdraví, jakož i povinnost zúčastnit se zdravotnického školení a výcviku uloženého z důvodu obecného zájmu. Za neposkytnutí první pomoci pak může být člověk potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zdravotník až na dvě léta nebo zákazem činnosti. Proto je třeba se první pomoc opravdu aktivně naučit a umět ji správně použít. I u první pomoci však hrozí reálné nebezpečí nákazy.
Ani zákon ale není absolutní. Každý má totiž právo odmítnout poskytnout první pomoc v případě, že by ohrozil sám sebe. Pokud se ale člověk bude správně chránit, může poskytnout první pomoc i v komplikovaných situacích. Jak je totiž známo, největší riziko nákazy hrozí při kontaktu s krví, kterou se přenáší nejen žloutenky, ale například i virus HIV. Proto je třeba se při poskytování první pomoci chránit.
Nejdůležitější věcí, kterou je třeba, pokud jste svědky či účastníky nějaké nehody, je zavolat pomoc – telefonicky na čísle 155. Při samotném poskytování první pomoci je pak třeba se dostatečně chránit. Samozřejmostí by měly být latexové rukavice, které by měl každý nosit neustále u sebe, a také ústní rouška. Nutností při dýchání z úst do úst je pak plicní rouška, která složená není větší než papírový kapesník, a lze ji tedy také mít neustále při sobě. Stejně tak je třeba se vyhýbat i přímému kontaktu s krví, například otíráním se do oblečení, neboť virus hepatitidy C dokáže přežít i několik hodin.
Pokud postižený například zvrací krev, je lepší zahájit pouze nepřímou masáž srdce a vyčkat příjezdu profesionálů. Průměrná doba dojezdu na našem území je přibližně 5–6 minut.
Nejdůležitější je však hlavní pravidlo první pomoci – vše dělat klidně a s rozmyslem. Jen tak je šance na záchranu života a zdraví největší!
(kam)
Zdroje:
hepqld.asn.au
www.hep.org.au
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.