Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu.
Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.
Nalezeno 2678 záznamů z celkového počtu 2678, zobrazeny 916. - 920.
|
Dotaz: |
Dobrý den,
dnes mi moje praktička oznámila, že mám chronickou hepatitidu. Proti žloutence jsem byla očkována v roce 2001 Twinrixem, tak jsi to vím jenom ztěží vysvětlit. Moje lab. výsledky : HBsAG: 2459,38 HBsAg konfirmace: pozit Anti HBs: 0 Anti HBc: Pozit ALT: 0,49 AST 0,5 GGT:0,25 ALP:0,68 Bilirubin 11,1 CRP 4,9 ... žádné klinické obtíže nemám. Je možné, že jsem onemocněla hep B i přes očkování? Děkuji moc krát za odpověď. S pozdravem Pozitivita HBsAg skutečně znamená hepatitidu B, pravděpodobně chronickou, normální ALT svědčí pro nízkou aktivitu zánětu. Toto onemocnění je třeba dlouhodobě sledovat. Vysvětlení očkování proti hepatitidě A a B v minulosti: Jakékoliv očkování je účinné přibližně v 95 %, jinak řečeno: asi 5 % očkovaných není chráněno. Anebo očkování bylo provedeno až když už jste onemocnění (skrytě probíhající) měla.
|
Dotaz: |
Dobrý den,
nevím, zda můj dotaz není paranoidní, ale přesto se zeptám. V jednom kempu jsem zkoušel střelbu z luku a na ruce jsem se poranil o tětivu - švihla mě do ruky blízko oblasti "ohybu" ruky. Bylo mi řečeno, že se toto stává hodně lidem. Mám tedy obavu, vzhledem k tomu, že luk používalo přede mnou hodně lidí a že někteří z nich se možná také poranili, že na tětivě mohla být nějaká infikovaná krev a dostat se tak do mého krevního oběhu. Dále se také bojím toho, že ihned po tom, co jsem se poranil mi nasadili na dané místo chránič, který se přitiskl na ránu. Mám obavy , že na chrániči mohla být také infikovaná krev. Ránu jsem si ihned bohužel neopláchl. Je zde velké riziko přenosu žloutenky B nebo C? Jak nad tím stále přemýšlím, nemůžu se zbavit představy, že to je teoreticky stejný případ jako poranění injekční stříkačkou. Doporučila byste v tomto případě testování? děkuji. Pokud budete takto uvažovat o každé situaci, prožijete zbytek života ve strachu a to je zbytečné. Úvahy jsou velmi teoretické, tuto situaci bych nepřeceňovala, riziko je mizivé.
|
Dotaz: |
Dobrý den,jsem zdravotník a asi před rokem mi díky testům prováděným v těhotenství zjistili hepatitidu B.Celou dobu jsem bez příznaků.Už rok jezdím na pravidelné kontroly na infektologii do Opavy,kde mi potvrdili tuto žloutenku bohužel už v chronické fázi.Při krevních testech zjistili lehkou virémii zatím bez nutnosti léčby.Chtěla jsem se zeptat jestli se dá očekávat,že ikdyž není třeba zatím tento zánět jater léčit,jestli se nutně musí můj stav postupem času zhoršit,jaká je prognoza onemocnění a procento vzniku komplikací jako je HCC,nebo cirhoza jater v praxi.Musím ještě doplnit ,že jsem proti hepatitidě byla řádně očkovaná v roce 1991.Bohužel během let došlo zřejmě k poklesu protilátek což se projevilo při odběru,ovšem měla jsem tu smůlu,že mě na nutnou revakcinaci můj lékař neupozornil i přesto,že pracuji na záchrané službě a kontaminace je možná.Chtěla jsem se ještě zeptat jestli podle vás mohu tuto práci při používání ochraných pomůcek vykonávat i nadále.Děkuji mnohokrát za odpověď Revakcinace proti hepatitidě B není obecně doporučována, proto nelze říci, že byla zanedbána. Teoreticky je možné, že jste mohla hepatitidou B onemocnět ještě před očkováním nebo jste nevytvořila po očkování protilátky vůbec (nonrespodent), proto vás neochránily. Řada pacientů může mít jen velmi mírný zánět jater celý život bez nutnosti protivirové léčby, ale někteří mají progresívní onemocnění, které se postupně zhoršuje a zvýšení virové nálože si třeba po letech vyžádá protivirovou léčbu. V každém případě je třeba tyto pacienty z uvedených důvodů sledovat dlouhodobě, někdy celoživotně. Používání ochranných pomůcek je doporučováno všeobecně. Neexistuje konkrétní zákaz vykonávat jakoukoliv profesní činnost vč. práce v záchranné službě.
|
Dotaz: |
přenos hepatitidy při holení
Dobrý den, Mám na Vás jeden dotaz. Nedávno jsem si při holení omylem vyměnila žiletku s mamkou. Normálně ale používáme hygienicky každá svou. Jenom když jsme třeba na dovolené a žiletky zabalíme dohromady, tak si je asi občas vyměníme. Nebo se zapomenu podívat, čí je ta žiletka, kterou se holím, protože je máme rozlišené. Už několikrát jsem se tedy oholila máminou žiletkou. Jaké je riziko nákazy hepatitidou? Při holení jsem se ani nijak nepořezala, aby žiletka přišla so styku s krví. Jenom jsem tam třeba měla pupínky, které mi po oholení praskly. Žiletkou jsem se jich možná opravsu trošku dotkla. Potom jsem mamce žiletku zase vrátila, když jsem zjistila, že je její. Jakou hepatitido u bychom spíše mohly onemocnět? Dá se přenášet i když krev není infikovaná a žiletku potom vyčistím? Jak poznam, že mám hepatitidu? Mamka totiž o zaměně žiletek neví. Jak jí to mám vysvětlit. Měla by si radši nechat udělat testy na krev? Předem děkuji za zodpovězení všech mých otázek. Nezapomeňte, že hepatitida se může přenést pouze z někoho na někoho jiného. To znamená, že jedna z vás hepatitidu musí mít, aby se mohla přenést na tu druhou. Pokud ji tedy nemá žádná z vás, není co přenést. Nemáte-li jistotu, je na místě vyšetření.
|
Dotaz: |
Dobrý den, vím že odpovídate na dotazy ohledně hepatitdy, ale nutně potřebuji poradit od infekcionisty..Je mi 27let a nemám protilátky na plané neštovice Varicella zoster, má sestra(30let) vcera dostala nestovice od dcery kamaradky(ink.doba14dni) a ja byla se sestrou v kontaktu, takze za cca14dni bych mela asi take podlehnout, jenze presne 14. den mam svatbu..planovani rok dopredu a ted by slo vse v nivec..Rada bych se tedy zeptala, zda mohu uzivat preventivne napr. antivirotikum Provirsan, abych nakazu potlacila nebo oddalila..Nevim na jakem principu lek funguje, proto prosim..mohu si antivirotikem pomoci???Dekuji za odpoved! Provirsan (acyklovir) můžete preventivně v takovém případě užívat, 14 dnů po kontaktu bych začala užívat 3xdenně 400mg (=2 tbl.) po 8 hodinách. Že k onemocnění nedojde však není zaručeno. Lék je běžně užíván k potlačení viru v průběhu nemoci, jeho preventivní užívání se doporučuje spíše při recidivách oparů, ve vaší situaci to není zcela obvyklé, ale zkusit se to může. Pokud do 3 týdnů dojde k výsevu planých neštovic, bylo by třeba pak dávku podstatně zvýšit na léčebnou (5xdenně 800mg). Pokud se onemocnění vyskytne v dětství, většinou protivirový lék není nutný, v dospělosti však můžeme očekávat jeho komplikovanější průběh, proto jej ke zmírnění průběhu užíváme.
|
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.