Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu.
Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.
|
Nalezeno 2678 záznamů z celkového počtu 2678, zobrazeny 1556. - 1560.
|
Dotaz: |
Manžel měl styk s prostitutkou bez ochrany.Po návratu domů i se mnou.Mohla jsem chytit žloutenku.Za kdy mám jít na testy a kam?
Především by měl být testován váš manžel, teoreticky se mohl nakazit hepatitidou B, méně pravděpodobně hepatitidou C, ale také třeba HIV infekcí. U nás takové pacienty sledujeme, pokud nemají protilátky proti hepatitidě B, měli by být očkování. Ať se rozhodně co nejdříve nechá vyšetřit u praktického lékaře, který doporučí nebo zajistí další sledování. Teprve při případném onemocnění manžela by se mohla jeho nemoc přenést na vás. Zdůrazňuji, že kontakt s kontaktem není kontakt s nemocným a uvedené nemoci mají delší inkubační dobu – až několik měsíců. Doporučuji pro vaši jistotu do vyřešení užívat kondom.
|
Dotaz: |
Dobrý den,
můj přítel ma hepatitidu c. V září jsem otěhotněla a od prosince se začal léčit PegIntronem a Rebetolem. Dočetla jsem se že to může nepříznivě působit na dítě. Zajímalo by mě jaká jsou rizika a zda se to týká i orálního sexu? Moc děkuji za odpověď. Na vývoj plodu má vliv Rebetol (generickým názvem ribavirin), ale píšete, že jste otěhotněla ještě před jeho nasazením vašemu příteli, takže by to nemělo mít vliv. Při užívání ribavirinu je doporučována ochrana partnerky kondomem.
|
Dotaz: |
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli játra po prodělání hepatitidy C a úspěšné léčby zůstají trvalé poškozené, nebo dochází k jakési " obnově " . Předem děkuji za odpověď. Záleží na tom, v jakém stadiu pokročilosti jaterní nemoci léčba proběhla. Pokud byly na játrech již jizevnaté změny nebo cirhotické buňky, tato místa se již nezregerují, pouze mírněji postižené okrsky. Pokud byly zánětlivé změny mírnější, k jejich regeneraci může dojít. V každém případě vyléčení nemoci znamená příznivou změnu, neboť postup zánětu se zastavil.
|
Dotaz: |
Dobrý den, nechala jsem se očkovat proti hep. B a bylo mi řečeno, že jsem doživotně chráněna. Nicméně jsem na internetu našla informace, že to není úplně 100% pravda. Že hladina protilátek není po zbytek života dostatečná, ale funguje nějaká imunitní paměť a pak, pokud by došlo např. k píchnutí o inj. jehlu a provedla se jedna revakcinace byla by osoba plně chráněna. Nicméně jsem se dověděla o případech, kdy se lidé nakazili a vůbec si nějakého píchnutí o jehlu nebo něčeho rizikového apod. nejsou vědomi a neví, jak se nakazili. Proto jsem se také víceméně nechala naočkovat. Takže pokud bych se za 10-15 let setkala s virem hep. B a nevěděla bych o tom a tudíž nedostala posilující očkování, tak bych na tom byla jako neočkovaný? Pak mi přijde lepší si, třeba jako u tetanu, nechat jednou za 10-15 let nechat píchnout booster dávku, abych měla opravdu jistotu, že jsem chráněná a prvotní investice do očkování nebyly vyhozený peníze. Prosím, jak to je? Děkuji moc. Asi 5 % populace po očkování může nevytvořit protilátky vůbec, 95 % očkovaných je tedy očkováním chráněno. Případné setkání se s virem hepatitidy B by vyvolalo další tvorbu protilátek a tato osoba by byla proti nemoci ochráněna, proto není nutno přeočkovávat. Výjimku tvoří poranění o nástroj znečištěný cizí krví nebo jiným biologickým materiálem s možností nákazy hepatitidou B. U takto poraněných, kde není aktuálně dostatečná (ochranná) hladina protilátek proti hepatitidě B je doporučováno podat posilující dávku vakcíny (booster). Za běžných okolností se tedy přeočkování neprovádí a není doporučováno ani při postupném poklesu hladiny protilátek.
|
Dotaz: |
Dobrý den paní doktorka. Chtěla bych se zeptat na zdravotní problémy mého manžela. Od srpna se léčí na žloutenku typu C, test na vir C byl za dva měsíce negativní, ale manžel stále dál pokračuje v léčbě. Ale v poslední době má až extrémě suchou a tvrdou kůži a dost viditelné pigmentové skvrny. Může to prosím souviset s léčbou, bere Copegus a injekce Pegasys. Moc děkuji za odpověď Určité kožní změny s léčbou mohou souviset a po jejím ukončení se zlepší, důležitý je ovšem fakt, že manžel zatím na léčbu dobře reaguje a má tedy šanci se vyléčit. Vydržte.
|
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.