Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu.
Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.
|
Nalezeno 2678 záznamů z celkového počtu 2678, zobrazeny 1486. - 1490.
|
Dotaz: |
dobrý den ! mám k Vám dotaz : ve vaších WWW strankách je napsáno : 95% nakažených žloutenkou B se zbaví vir. to znamená :
1. sáma se nemoc zmizí
anebo
2. nemoc se vyléčí lékem u 95% nakažených.
Děkuji za odpověď. Máte zřejmě na mysli tuto situaci: 95 % nemocných, kteří se nakazí hepatitidou B v dospělosti se může vyléčit (zbavit se viru) samo bez speciální protivirové léčby. U zbytku pacientů onemocnění přejde do chronické nemoci, jinak řečeno, organismus není schopen sám bez speciální protivirové léčby virus z těla vyloučit. Jiná je ovšem situace v případech, kdy se nakazí a onemocní děti, které ještě nemají dostatečně zralou imunitu a asi 90 % onemocnění přejde do chronicity.
|
Dotaz: |
Dobrý den,moje dcera byla vyřazena z registru Dárců krve,i přesto,že při následném vyšetření v Národní referenční laboratoři Praha výsledek na přítomnost protilátek proti žloutence typu C z její krve : anti HCV-nebyl uzavřen. Má se ale dostavit za 3 měsíce na kontrolní odběr. Jsem laik, takže sdělení bohužel nerozumím, proto můj dotaz zní: Má žloutenku, měla žloutenku? Podotýkám, transfuzi nikdy nedostala, drogy nebere. Děkuji za odpověď. Z popisu vyplývá, že situace není dořešena a dcera bude muset být k uzavření problému sledována. Zatím se nelze spolehlivě vyjádřit. Vyčkejte kontroly.
|
Dotaz: |
Dobrý den,paní doktorko.
Minulý týden jsem Vám psala dotaz.Děkuji za odpověď.Teď,když se mi včera stala nepříjemná věc,považuji minulý dotaz za banální.
Včera jsem šla s dětmi na procházku a uprostřed chodníku jsem si náhodně všimla pohozené jehly ještě s krví.Nebyla to obyčejná jehla,ale jehla zajišťující žilní vstup.Měla ohnutý hrot,takže je možné,že už na ni předtím někdo šlápl.Okamžitě jsem volala městskou policii,která si opravdu dala načas.Ze situace jsem byla a ještě jsem rozhozená,neboď mám malé děti.Na jehlu nešáhly,to vím 100%,ale nejsem si uplně jistá,jestli třeba,když měly sandálky nemohlo dojít k malému ďobanečku,který třeba nemusely ani cítit.Proto se ptám,jestli už jste se s takovýmto případem setkala.Zase kdyby si jehlu vrazily do podrážky,tak by tam zůstala,že?Naši paní doktorce jsem volala,prý pokud se nepíchly,tak nemám mít obavy.Ale mam pořád takový divný pocit.Paradoxem je,že tu jehlu tam zapomněla záchranná služba,která na onom místě zasahovala o víkendu.To mi sdělil strážník městs.policie,že prý jim to právě zachranka řekla.Prosím Vás proto o Váš názor případně radu.Děkuji. Bohužel v období „rozkvětu“ narkomanie je podobná situace nalezení použité injekční jehly úplně běžná. Vy se obávat nemusíte, pokud nedošlo ke zjevnému poranění. Já poraněné osoby sleduji a mám jich už v evidenci skoro 700. Mohu vás uklidnit pouze tím, že doposud mi tímto způsobem žádný z poraněných neonemocněl virovou hepatitidou ani HIV infekcí, přesto riziko není nulové. Ve větším riziku jsou spíše zdravotníci, pokud se poraní při zdravotnickém výkonu a jsou vystaveni čerstvému biologickému materiálu nemocného. Z toho všeho plyne, že se zatím není čeho se obávat, jen je třeba mít se na pozoru a vyhýbat se poranění pohozenými injekčními jehlami.
|
Dotaz: |
Dobrý den,je možné aby se virus hepatitidy C objevil znovu v těle pokud je léčba interferonem a virostatiky úspěšná. Slyšela jsem, že tato léčba omezí pouze množení viru a neni jisté , zda se např. po deseti letech po úspěšném dokončení léčby znovu v těle neobjeví. Je to pravda? Děkuji za odpověď. Po úspěšné léčbě pokud negativní hladina viru vydrží nejméně půl roku, pacient vyléčen je a nové vzplanutí nemoci není pravděpodobné. U nás sledujeme tyto pacienty ještě 3 roky po léčbě a pak je ze sledování vyřazujeme. Ale tzv. reinfekce (tedy znovunakažení novým virem) je možné, sama jsem se s tím nikdy nesetkala a odléčených pacientů s hepatitidou C máme u nás asi 250 a první pacienti byli u nás léčeni již před více než 15 lety. Krátce řečeno, je to málo pravděpodobné.
|
Dotaz: |
dobry den.pri vysetreni krve mi byla zjistena zloutenka typu C.v zari sem objednan na hepatologii.ja odhaduji ze sem tuto infekci mohl dostat cca. pred deseti lety.zadne priznaky ac jiz mirneho a nebo zavazneho poskozeni jater nemam.pred ctyrmi lety sem byl na sono jatry,a vysledek byl ze jatra jsou zcela v poradku.chci se teda zeptat.jaka je sance ze mi lekar navrhne lecbu,a jak dlouho asi tak trva od zjisteni nemoci,do zahajeni lecby?je mi 34 let,alkohol temer nepiju (snad jen pivo 1x-2x do mesice),drogy zadne neberu,jsem pracujici,mam pritelkyni.dekuji za odpoved. Podstatné je, jak pokročilé jaterní postižení je, pokud nejsou známky změn pokročilých jako je jaterní cirhóza, což jak uvádíte asi zatím není, léčba rozhodně nespěchá a lze ji s lékařem v klidu naplánovat. Onemocnění probíhá velmi pomalu a k rozvoji pokročilejších změn dochází většinou v horizontu asi 20 let. Proto není nervozita na místě a léčba klidně třeba ještě nějaký rok může počkat, aniž by to mělo zásadní vliv na váš zdravotní stav či výsledek léčby. Léčba trvá většinou podle typu viru 24 nebo 48 týdnů, tedy půl až 1 rok. Vyčkejte vyšetření specialistou a jistě se spolu na léčbě dohodnete tak, aby to oběma vyhovovalo.
|
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.