Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Hepatitida typu C je bezesporu velkou hrozbou. Nelze se tak divit, že vědecké týmy na celé planetě pátrají po nových možnostech léčby. Zdá se, že američtí vědci z Texasu konečně uhodili hřebíček na hlavičku. Přišli totiž s přípravkem, který v experimentech vyléčil většinu pacientů již za 12 týdnů.
Odborníci z Texaské univerzity jsou si dobře vědomi nebezpečí, které způsobuje onemocnění virem hepatitidy typu C. Po celém světě jsou takto nakaženy statisíce lidí. Současné možnosti terapie jsou přitom omezené a nemocné se ne vždy podaří vyléčit. Stejně jako každé nové léčivo musel však i převratný prostředek na žloutenku typu C projít přísnými laboratorními bezpečnostními prověrkami. Až poté se mohl vyzkoušet na nemocných dobrovolnících. Lék se zaměřuje na bílkovinu, která je důležitá pro množení viru hepatitidy C. Při léčbě dojde k zastavení množení a po čase i k úplnému odstranění viru z organismu.
Do výzkumu se v roce 2013 přihlásilo 380 dobrovolníků ze Španělska, Anglie, Německa a Spojených států amerických. Výsledky byly velmi překvapující i pro samotné vedoucí projektu.
Současná léčba hepatitidy C vykazuje nežádoucí účinky v podobě deprese, únavy a nevolností. Přesto zatím výrazně pomáhá mnoha lidem po celém světě. I když je nový lék velmi nadějný, nejspíše si na něj ještě nějakou chvíli počkáme. Vědci totiž potřebují provést další výzkumy, které potvrdí prvotní úspěch. V některých zemích, kupříkladu ve Velké Británii, však rozvoj brzdí i neochota politiků řešit současnou zdravotní situaci. Navzdory tomu by právě v této zemi mělo léčivo přijít na trh už do konce roku 2014. Pokud se to podaří, zanedlouho poté by se mohli dočkat i pacienti v České republice.
(holi)
Zdroj: www.bbc.com
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.