Přenáší se žloutenka tetováním?
Kdyby otázka v titulku zněla "může se žloutenka přenášet tetováním?",
odpověď by byla jednoznačná: může. Dá se ale s určitostí říct, že je
tomu tak vždy?
Kdyby otázka v titulku zněla "může se žloutenka přenášet tetováním?", odpověď by byla jednoznačná: může. Dá se ale s určitostí říct, že je tomu tak vždy?
Tetování jako proces, při kterém se narušuje ochranný tělní kryt a manipuluje se s ostrými předměty – to je dokonalá cesta přenosu infekce. Nejen žloutenky typu C, ale také typu B, nebo dokonce HIV viru.
Problém, který ale většinu lidí zajímá mnohem více, je, zda se žloutenka prostřednictvím tetování skutečně běžně přenáší. Tady už odpověď tak jednoznačná není.
Tetování jedině od profesionála
Protože tetování skutečně rizikové je, je potřeba nechat si ho provést jedině u odborníka, který nejenže umí vytvořit hezký obrázek, ale také zná zdravotní rizika tetování a umí se jim vyhnout. Proto se v každém salonu nejprve trochu porozhlédněte, případně si zjistěte reference od přátel. Každý profesionální salon by měl se samozřejmostí dodržovat určitá hygienická pravidla.
Hlavní hygienické zásady při tetování:
- Člověk, který tetování provádí, používá rukavice.
- Místo na kůži, které se bude tetovat, tatér pečlivě očistí a vydezinfikuje.
- Všechny nástroje používané při tetování jsou sterilní. Na to ovšem nestačí čestné slovo tatéra, nástroje by měl těsně před použitím a před vašima očima vyndat ze sterilizačních obalů.
- Po dokončení výkonu tatér tetování pečlivě omyje, osuší a potře mastí, popřípadě obváže.
- Nakonec by vás měl ten, kdo tetování provedl, podrobně poučit o tom, jak poraněnou kůži v prvních dnech po výkonu ošetřovat. Dbejte na čistotu a tetování se dotýkejte pouze umytýma rukama. Vyhnete se tak případnému infikování rány.
Čistý salon – dobrý salon
Ve většině dnešních zavedených salonů je již hygienický standard na dobré úrovni a není třeba se obávat přenosu infekce. Podobné je to i na západ od našich hranic. Například americké Centrum pro kontrolu nemocí vydalo oficiální prohlášení, že ve většinové populaci neexistuje spojení mezi nákazou žloutenkou typu C a tetováním. Pouze méně než jedno procento osob nakažených žloutenkou typu C udávalo, že bylo v nedávné době tetováno.
Opatrnosti není nikdy dost
Případy přenosu žloutenky tetováním se ale přesto již vyskytly, a proto by si měl každý pečlivě rozmyslet, zda a především kde tetování podstoupí. Výběr spolehlivého a profesionálního salonu musí být samozřejmostí.
(vek)
Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
|
|
Počet hlasů: 1
|
Čtěte také