Léčbu žloutenky můžete významně ovlivnit vhodnou stravou a cvičením

Žloutenka typu C je především onemocnění jater. Je proto velmi důležité o tento orgán správně pečovat a nezatěžovat ho dalšími škodlivými vlivy. Na druhou stranu pouze čekat, až zabere předepsaná léčba, není samospásné. Zabránit dalšímu poškození jater můžete například vhodným jídelníčkem a pravidelným pohybem.

Léčbu žloutenky můžete významně ovlivnit vhodnou stravou a cvičením
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Játra jako nezbytný filtr organismu

Předtím, než se zaměříme na důležitost správné výživy a cvičení, musíme si uvědomit, jak játra v organismu vlastně fungují a jaký mají význam. Největším vnitřním orgánem lidského těla vážícím průměrně 1,5 kg projde všechna krev ještě předtím, než se vrátí zpět do srdce. Játra jsou nezastupitelná při detoxikaci organismu, vychytávají a zneškodňují chemikálie a odpadní látky. Jsou mimo jiné zásobním orgánem, který vytváří například proteiny krevní plazmy. Probíhá v nich také látková přeměna cukrů, tuků i bílkovin a také léků a potravinových doplňků. Jakmile však dojde k jejich postižení virovou hepatitidou C, celý orgán se stává postupně méně schopným vykonávat všechny své životně důležité funkce. Neodbourané chemikálie mohou způsobovat poškození mozku, špatný metabolismus léků vede k otravě či předávkování a chybějící proteiny se mohou projevit například zvýšeným krvácením. S postupujícím onemocněním se pak mění struktura jaterní tkáně a vzniká tzv. fibróza a cirhóza jater, které mohou mít za následek rakovinu a akutní jaterní selhání.

Alkohol už nikdy

Játra mimo jiné odbourávají alkohol. Při jeho nadměrné konzumaci dochází k poškození jater i bez virové nákazy. Pokud ale v jeho příjmu pokračují i pacienti se žloutenkou, onemocnění postupuje rychleji a má závažnější průběh než u abstinentů. Lékaři proto svým pacientům doporučují přestat s pitím okamžitě a nadobro. Pokud je stav už tak vážný, že pacient potřebuje játra transplantovat, musí být „čistý“ minimálně půl roku.

Kontrola jídelníčku

Důraz na správnou výživu by měli dávat všichni, nejen pacienti s hepatitidou. Ti ale navíc trpí vysokou únavou, a jejich jídelníček musí být tedy nejen lehký pro játra, ale zároveň dostatečně energetický. Základem je dodržování pitného režimu a nalezení rovnováhy mezi všemi složkami potravy, které zahrnují celozrnné obiloviny, bílkoviny, mléčné výrobky, ovoce, zeleninu, ale i tuky, i když jejich příjem by měl být co nejnižší. Jak tedy vylepšit svůj jídelníček?

  • Hlídejte si cukry a tuky – cukry neboli sacharidy či karbohydráty jsou nejrychlejším zdrojem energie, pokud ale nejsou spotřebovány okamžitě, velmi rychle se přeměňují na tuky a způsobují obezitu a všechny problémy s ní spojené. Tzv. špatné jednoduché cukry najdeme v bílém pečivu, těstovinách či bramborách. Naopak tmavé pečivo, celozrnné těstoviny či cereálie jsou pro naše tělo vhodným zdrojem energie, která se uvolňuje postupně. Stejně tak nasycené tuky představují nejen pro nemocná játra velkou zátěž. Jsou plné kalorií, ale jejich výživová hodnota je minimální, takže i když sníte například pytlíček brambůrků, budete mít za chvíli zase hlad a nedostatek energie.
  • Přidejte ovoce a zeleninu – základem správné výživy je 3 až 5 porcí zeleniny a 2 až 4 porce ovoce denně. Porcí se v tomto případě rozumí hrneček nakrájené čerstvé zeleniny a přibližně poloviční množství ovoce.
  • Pozor na bílkoviny – bílkoviny jsou základní stavební kameny našeho těla. Nejdůležitější jsou v období růstu, ale i v dospělosti jsou využívány pro stavbu svalové hmoty či opravování poškozených tkání. Bílkoviny se nachází hlavně v mase, vejcích, mléčných výrobcích i například fazolích a dalších luštěninách. Nemocná játra mohou mít ale problém se strávením některých bílkovin. Proto se domluvte se svým lékařem, zda by pro vás nebyly vhodné bílkovinné potravinové doplňky s lehčeji stravitelnými proteiny.
  • Vyhněte se soli – sůl je obzvlášť nevhodná pro pacienty v pokročilém stadiu onemocnění. Nadbytečný příjem soli způsobuje dehydrataci neboli odvodnění našeho organismu. Zatímco zdravá játra produkují bílkoviny, které dokážou nerovnováhu tekutin v našem těle urovnat, nemocná játra bílkoviny tvořit nedokážou a tekutina se přesouvá z cév do tkání. Pacienti pak trpí otoky nohou či břicha. Příjem soli by proto měl být nižší než 2 mg za den.

Výborný vliv cvičení

Udržování dobré fyzické kondice přináší našemu zdraví výhody po všech stránkách. Snížením tzv. body mass indexu (BMI) se upravuje i celková zátěž jater a zlepší se schopnost orgánu rozkládat cukry. Index BMI si můžete spočítat prostřednictvím naší kalkulačky

U obézních pacientů je navíc antivirová léčba méně účinná. Menší obvod pasu snižuje také riziko vzniku cukrovky. Pravidelné cvičení tak nejenže spaluje tuky a zvětšuje svalovou hmotu, ale také příznivě působí na imunitní systém a psychiku nemocného. Ať už začnete rychlou chůzí, jógou, nebo aerobikem, vytrvejte. Nezáleží totiž na tom, jaký typ cvičení vám vyhovuje, důležitá je hlavně výdrž a pravidelnost.

(jez)

Zdroj: www.hepmag.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Virová hepatitida v číslech

Virová hepatitida v číslech

Hepatitida B a alkohol: nebezpečná kombinace pro játra

Hepatitida B a alkohol: nebezpečná kombinace pro játra

Novorozenecké žloutenky se bát nemusíte. Není nakažlivá!

Novorozenecké žloutenky se bát nemusíte. Není nakažlivá!

Pečlivý výběr dárce krve minimalizuje riziko nákazy nejen žloutenkou

Pečlivý výběr dárce krve minimalizuje riziko nákazy nejen žloutenkou

"Opít" se lze i bez alkoholu

Souběžná nákaza HIV a hepatitidy – to je nebezpečná kombinace!

Souběžná nákaza HIV a hepatitidy – to je nebezpečná kombinace!
Vítězím nad hepatitidou C

Centra léčby

Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.

Poradna lékaře
Soutěžte s námi
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Videorozhovor
Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni

Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.

Anketa

Zajímáte se o hygienické podmínky ve škole svých dětí?