K nákaze zdravotníků žloutenkou stačí malé poranění
Žloutenka je druhou nejčastější nákazou u zdravotnického personálu v České republice.
Žloutenka je druhou nejčastější nákazou u zdravotnického personálu v České republice. K infikování totiž stačí opravdu málo.
Hepatitida C (žloutenka typu C) je závažné onemocnění. Při akutním průběhu (vzniká náhle a prudce) představuje pro nemocného velké riziko ohrožení života. Drtivý počet případů však probíhá chronicky (pomalu a mírněji). Pacient tak o své nemoci dokonce ani nemusí vědět. Chronická žloutenka typu C bohužel ale zároveň nezřídka po letech vede ke vzniku jaterní cirhózy, či dokonce ke vzniku nádoru jater.
Osoby pracující ve zdravotnictví jsou ohroženy nákazou virem hepatitidy C (VHC) výrazně více než běžná populace. Choroba se totiž přenáší krví nakaženého pacienta. Nákaza VHC je druhou nejčastější profesionální nákazou u našeho zdravotnického personálu. Před ní už je jen svrab.
Stačí jen škrábnutí
Zdravotníci se mohou nakazit škrábnutím či přímo pořezáním o jehlu nebo jiný nástroj s krví infikovaného pacienta. Byl zaznamenán i případ přenosu hepatitidy typu C, když někomu ze zdravotnického personálu stříkla infikovaná krev do oka. Takový případ ale zůstává raritou.
Nebezpečné jehly
Letošní průzkum v německé nemocnici ve Frankfurtu ukázal, že jehlou se každoročně poraní zhruba jedna třetina personálu. Nejvíce zraněných se vyskytovalo na odděleních gynekologie a dětském oddělení (okolo 80 % tamních zaměstnanců se píchlo o jehlu), nejméně naopak na kožním oddělení (33 %) a překvapivě na chirurgii (pouhých 12 %).
Nejčastěji byli poraněni lékaři (asi polovina z celkového počtu), následováni sestrami se zřetelně menším počtem škrábnutí (necelá čtvrtina).
Vědci se v anonymních dotaznících ptali i na okolnosti, při kterých k poranění došlo. Pokládali otázky typu, zda se dotyční neporanili o jehlu odloženou na pracovní ploše, při rychlém pohybu apod.
Nevyhnutelná zranění
Pouze u zlomku postižených však odhalili, že by zranění bývalo šlo zabránit. Zdá se, že rozhodující roli zde hraje praxe v zacházení s nástroji. Chirurgové jsou v tomto ohledu nejzkušenější, proto se zraní nejméně často. Sestry zase odebírají krev mnohokrát za den, proto je u nich riziko poranění jehlou menší než u lékařů.
(hul)
Zdroje:
1. Wicker S, et al. Prevalence and prevention of needlestick injuries among health care workers in a German university hospital.
Int Arch Occup Environ Health 2008;81:347–354.
2. Catalani C, et al. Prevalence of HCV infection among health care workers in a hospital in central Italy.
European Journal of Epidemiology 2004;19:73–77.
Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
|
|
Počet hlasů: 0
|
Čtěte také