Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Výčet jaterních onemocnění se často omezuje jen na cirhózu u alkoholiků nebo virové žloutenky. Nemocí, kterými mohou játra onemocnět, je však daleko více.
Výčet jaterních onemocnění se často omezuje jen na cirhózu u alkoholiků nebo virové žloutenky. Nemocí, kterými mohou játra onemocnět, je však daleko více.
Oněch zmíněných virových hepatitid existuje několik typů a stojí za to si je připomenout. U nás jsou nejčastější žloutenky typu A, B a C, i když se lze setkat i s dalšími. Žloutenka typu A probíhá většinou mírně a jen výjimečně zanechává trvalé následky. Ostatní hepatitidy často přecházejí do chronicity a mají pak tendenci způsobovat jaterní cirhózu nebo rakovinu jater. Některé žloutenky se přenášejí jen krví intimním stykem, jiné i špatnou hygienou v běžném styku. Takovým příkladem je právě žloutenka typu A, označovaná často jako "nemoc špinavých rukou".
Játra jsou chemickou továrnou organismu a zpracovávají v podstatě všechny látky vstřebané ze střev, včetně léků, a také řadu zplodin metabolismu. Jsou proto zranitelná různými jedy. Například otravy houbami, hlavně muchomůrkou zelenou, patří mezi známé případy toxického poškození jater. Velmi často játra poškodí i nestřídmé pití alkoholu. V takovém případě játra nejprve ztuční, což je ale stav plně vratný. Pokud nezřízené pití pokračuje, vyvíjí se cirhóza jater. Cirhotická játra pak neslouží, jak by měla, a nejsou právě příslibem dlouhého života.
Ačkoli se nejedná o časté onemocnění, je nutné zmínit i takzvanou atrezii žlučových cest. Je to vrozená vada, kdy játra sice produkují normální žluč, ta ale nemá kudy odtékat, protože chybí síť žlučových cest. Obvykle chybí drobné žlučové cesty v játrech, takže stav nelze řešit operací. Žluč se městná v játrech a dráždí jaterní tkáň, v níž se rozvíjí zánět.
Tato skupina onemocnění je charakteristická vzpourou buněk obranného systému těla. Je to jako policejní puč, který obrací obranu těla proti tělu samotnému. Množství autoimunitních chorob stále narůstá a mnozí mají za to, že se jedná o důsledky změn životního prostředí a způsobu života.
Z výčtu příčin jaterním nemocí nevyplývá mnoho. Jednu věc si ale stojí za to pamatovat. Protože jsou játra zodpovědná za zpracování všeho jídla a i odpadu, velmi jim pomůže půst. Během půstu nemusí zpracovávat nové jídlo, a mají tak čas dodělat "resty a vyčistit tělo. Půsty byly součástí všech kultur, nyní na ně spíše zapomínáme.
Zkuste do svého roku zařadit očistný půst, třeba na jaře v tradičním postním období mezi masopustem a Velikonocemi. Pokud si nejste jisti, jak dlouhý půst, respektive zda vůbec nějaký by vám mohl eventuálně prospět, poraďte se se svým lékařem.
(shmt)
Zdroje:
www.wrongdiagnosis.com
digestive-disorders.health-cares.net
en.wikipedia.org
Bednář, et al.,Lékařská mikrobiologie.
Kumar, et al. Basic Pathology.
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.