Trojkombinační léčba pro pacienty, kteří nebyli dříve léčeni
Jaké jsou moderní možnosti léčby virové hepatitidy? O tom jsme si povídali s prof. MUDr. Petrem Husou, CSc.
Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu.
Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.
|
Nalezeno 2678 záznamů z celkového počtu 2678, zobrazeny 2021. - 2025.
|
Dotaz: |
Dobry den, obracim se na Vas s prosbou o radu. Je mi 30 let a mam chronickou hepatitidu B. Lecbu jsem prodelala jiz nekolikrat, bohuzel neuspesne. S manzelem zvazujeme moznost pripadneho tehotenstvi a nejprve bychom chteli znat rizika. Zajima me, jak se postupuje s lecbou v tehotenstvi, jake je riziko prenosu nemoci na plod, jak se postupuje po porodu vzhledem k diteti...Nebo byste tehotnstvi nedoporucila. Dekuji za odpoved. Vše záleží spíše na tom, zda v současné době jste v takovém stavu, že protivirovou léčbu aktuálně potřebujete či nikoliv. Ta by totiž v těhotenství nebyla pro možnost poškození plodu vhodná. Existují však také situace s mírným zánětem nebo třeba jen nosičství viru, kdy pacient je pouze sledován a dlouhodobě konkrétní léčbu nepotřebuje. Dítě HBsAg pozitivní matky je ihned po porodu proti hepatitidě B naočkováno, tedy proti onemocnění chráněno. Proto vidím zásadní problém hlavně v tom, v jaké jste vy konkrétně zdravotní situaci, což vám jistě váš lékař může vysvětlit. Zkuste se s ním o tom pobavit.
|
Dotaz: |
Jsem bývalým uživatelem drog skrze jehlu.. Kam si mohu dojít na testy-nemám obvodního lékaře nebot jsem jinak zcela zdráv.. Nemít praktického lékaře není zrovna rozumné, rozhodně si nějakého najděte. Pokud jste byl doposud zdráv, nemusí tak tomu být v budoucnosti, víte, že nemoci nechodí po horách…Určitě je to lékař, tzv. prvního kontaktu, kterému se můžete svěřit s jakoukoliv nemocí a on ji buď vyřeší sám nebo vás k příslušnému odborníkovi doporučí. Uvedu příklad: s angínou přece nepůjdete ke kardiologovi?
|
Dotaz: |
Dobrý den,
před rokem jsem prodělal infekční mononukleozu, držel jsem 3 měsíce poměrně striktní dietu, poté jsem si nechal udělat jaterní testy, které byly již v naprostém pořádku. Dietu jsem tedy přerušil a najel na normální režim.
Posledního půl roku jsem si všímal, že jsem pozvolna přibral v oblasti břicha, a to cca 8-10 kg. Nevím přesně, protože jsem byl vždy hubený a váhu jsem tedy nepotřeboval :) Před 3 měsíci jsem tedy začal jíst zdravěji, vynechal zbytečné tuky a začal jíst více zeleniny a ovoce. Zkrátka žádná redukční dieta, jenom jsem začal řešit, co jím. Předtím jsem se mohl klidně cpát každý den majonézovými saláty nebo klobásami a byl jsem pořád hubený. Žádná změna se ale do dnešního dne neprojevila, větší břicho mám pořád.
Po přečtení informací na tomto serveru (vím, že se týká hepatitidy, ale mononukleoza je tez jaterni choroba) jsem si všiml, že k jedněm z příznaků postižení jater patří zvětšení břicha. Vzhledem k tomu, že se má jedná o zadrženou vodu, by to vysvětlovalo můj neúspěch s přechodem na zdravější stravu.
Za ten rok od onemocnění mononukleozou jsem si všiml ještě dalších změn: přestal jsem dobře snášet kofein, dřív jsem pil i 3 či 4 šálky kávy denně, dnes mi už 2 dělají špatně - buší mi srdce a trpím jakýmsi zvláštním nucením k říhání.
Myslíte, že by tyto příznaky mohly signalizovat nedokonalé vyléčení mononukleozy, tedy předčasné ukončení diety? Měl bych si znovu nechat udělat jaterní testy? Infekční mononukleóza rozhodně nemá vinu na vašich současných obtížích, toto onemocnění nebývá chronické. Dietu také není možné obviňovat. A nemohla být nakonec chyba ve vaší předchozí životosprávě? Může o jiné postižení jater, žlučníku nebo žaludku, a to se při nejlepší vůli nedá říci bez řádného vyšetření.
|
Dotaz: |
Dobry den. Obracim se na Vas s prosbou o pomoc. Mam mnoho otazek a od lekaru meho otce zadne informace(jsme uvedeni pro sdelovani).
Je to hrozne chaoticke, tak doufam, ze alespon neco z toho co napisi pochopite a budete schopna mi odpovedet nebo vysvetlit.
Takze: Muj otec byl odvezen RZS do nemocnice s tim, ze mu prestaly fungovat zivotne dulezite organy - jatra, ledviny, zezloutni, prujem, dehydrovan, tlak 94/48.
Kontakt s infekcnim onemocnenim neguje, dietni chyba - snad meloun? Houby nemel(této větě nerozumime) dale ve zprave mame serologie VH anti HAV IgM negativní, anti HAV IgG pozitivni, anti HCV negativni, HBsAg neni k dispozici, anti HBc IgG pozitivni ... stav po VHA a VHB v.s. (jako laici opet nerozumime). Kolem 21 hod zacina zvracet krev natravenou krev, opakovane melena, pro kterou indikovan urgentni endoskopicky vykon a domluven preklad na jip I. chirurgicke kliniky.
po tydnu obtezovani nam lekar s usmevem na tvari arogantne sdelil, ze nas otec ma zloutenku B(otec cele ty dny take bez informaci, ani nevedel proc ho operuji, stale jen podepisoval NEJAKE papiry) ... chodime za nim na nastevy, lezi s pacientama na pokoji a najednou se obejvi doktor a rekne ze ma ASI i zloutenku A. Jedine co jsem se dokazala zeptat je zda ma zloutenku AKUTNI ci CHRONICKOU a on odpovedel AKTUALNI (opet nevim) nic nam nereknou. Otec ani nevi kde se nakazil. Pred 2 mesici na zakroku rozsireni cev, tak je mozne, ze tam, ale A? Jak je to tedy s nami rodinnymi prislusniky?? Kdyby nam nekdo poskytl informace co delat. Mame to tedy take? Mame si dojit nekam na testy? Kdyby mel to A nemusi na nej byt uvalena izolace-karantana? Opravdu se v tom nevyzname. Je tedy infekcni? Prosim alespon o nejake shrnuti, protoze lekari s nami vubec nekomunikuji a kdyz ano s usmevem aroganci a usmevem na tvari, nerozumime tomu. Dekuji Vam mnohokrat opravdu nam na tom zalezi. Dcera je dle zakona proti B ockovana, ale na A mame doma teprve recept. Byla s otcem samozrejme v blizkem styku. Polibek na rozloucenou atd. jako i my ostatni. Premyslime o prevozu do jine nemocnice..
Mrzí mě, že máte špatné zkušenosti z komunikace s lékařem, v tom vám asi nepomohu, ale pokusím se shrnout vaše informace. Podle popisu soudím, že se může jednat o pokročilé jaterní onemocnění, které přivedlo vašeho otce do nemocnice. Výsledky, které píšete říkají, že váš otec v minulosti prodělal hepatitidu A, má proti ní protilátky, ale ta s pokročilým jaterním onemocněním nemůže mít nic společného, nikdy nepřechází do chronicity. Je vyloučena také souvislost s hepatitidou C, proti níž nemá prokázané protilátky. Jak je to s hepatitidou B ? Její prodělání je z výsledků také zřejmé, ale chybění HBsAg to trochu zamotává, pokud by bylo negativní, pak lze toto onemocnění považovat za prodělané v minulosti, bude-li pozitivní, může to hrát roli. Aktivitu onemocnění by určilo vyšetření viru v krvi (HBV DNA), které ve výsledcích také postrádám. Onemocnění hepatitidou B se po letech až desetiletích může vyvinout v pokročilé onemocnění s vámi uvedenými komplikacemi. Pozor, souvislost jaterní nemoci však může být i jiná a průkaz protilátek proti hepatitidě B může být také vedlejším nálezem! To blíže z uvedených výsledků nelze určit. Pokud jde o infekčnost, tak toho se určitě nemusíte bát, toto onemocnění se přenáší krví a sexuálním stykem, tedy běžný kontakt s polibkem nikomu neuškodí. Pokud je to tak, jak se domnívám, pak je možné hledat začátek onemocnění i v dávnější minulosti (třeba i před 10-20 lety), tak dlouho totiž trvá než se vyvine vážnější postižení jater. Pacient přitom nemusí o takové nemoci bez vyšetření krve vůbec nic tušit, ne vždy je onemocnění v akutní fázi doprovázeno potížemi či žloutenkou.
|
Dotaz: |
Dobrý den,
chtěla jsem se Vás zeptat, jak se jmenují testy na protilátky aHCV? Předem mockrát děkuji. Nerozumím přesně dotazu, testy se jmenují přesně, jak píšete, jinak řečeno test na vyšetření protilátek proti hepatitidě C. Předpokládám, že se mě neptáte na názvy komerčních laboratorních setů, těch je více, ale lékař jejich názvy při žádosti o vyšetření nepoužívá.
|
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.