Každý jsme jiný. Odlišnosti se projevují i v našem vztahu k nemoci. Někteří z nás si ji odmítají připustit a mají tendenci situaci zlehčovat. Jiní se uzavírají do sebe a ostýchají se požádat o pomoc nebo ji odmítají přijmout. Někdo při sebemenším zádrhelu rezignuje, jiný vytrvale bojuje.
V praxi se to projevuje například zapomínáním svěřených úkolů. Nemocní mohou mít problémy i v kontaktu s okolím, protože se přes veškerou snahu nejsou schopni adekvátně vyjádřit.
Hepatitidu C mnohdy provázejí i jiné poruchy duševního zdraví:
Okolí si tyto situace často mylně vykládá jako schválnost nebo projev nevůle ze strany nemocného. Příčinou je však chemická nerovnováha v mozku. Nemocný je situací zmatený a frustrovaný stejně jako jeho okolí.
Poté co svoje blízké seznámíte se svou diagnózou, můžete se setkat s množstvím odlišných reakcí. Nejen se svou vlastní nemocí, ale i s nemocí blízkých se každý vyrovnává jinak. Musíte si uvědomit, že i Vaše rodina potřebuje čas. Život Váš i ostatních členů rodiny bude ovlivněn. Může být narušena její rovnováha. Napjaté vztahy řešte vzájemnou komunikací.
Kromě důležité pomoci vlastní rodiny a přátel mohou ke zvládání složité situace přispět i ostatní. Nebojte se v případě potřeby požádat o pomoc zvenčí. Pro nemocné i vyléčené pacienty s hepatitidou C existuje řada podpůrných skupin. Od lidí se stejným nebo podobným problémem zde můžete získat množství nových informací. Poradí Vám jak se vyrovnat s diagnózou, léčbou i jejími komplikacemi. Požádejte svého lékaře o kontakt na některou skupinu ve svém okolí.
Hledáte pomoc? Vyhledejte si na mapce nejbližší centrum léčby hepatitidy C.