Vliv mateřského mléka na virus hepatitidy C
Virus hepatitidy C (HCV) je přenosný přímým kontaktem s krví. Z matky na dítě hrozí přenos hlavně během porodu, u 5 % nakažených žen se virová RNA vyskytuje i v mateřském mléce.
Virus hepatitidy C (HCV) je přenosný přímým kontaktem s krví. Z matky na dítě hrozí přenos hlavně během porodu, u 5 % nakažených žen se virová RNA vyskytuje i v mateřském mléce. Nová německá studie vysvětluje, jaký vliv má mateřské mléko na virus hepatitidy C a proč jeho přítomnost v mateřském mléce neznamená pro kojence zvýšené riziko nákazy.
Výsledky ukázaly, že důvodem, proč je kojení bezpečné, je působení mateřského mléka na obal viru a tím inaktivace jeho infekčnosti. Lipázy přítomné v mateřském mléku generují volné mastné kyseliny, které jsou schopné narušit virový obal a tím udělat virus takřka neinfekční. Podobné kyseliny se uvolňují i během trávení ve střevech kojence, čímž se antivirová aktivita mléka ještě zvyšuje.
Při kontaktu mateřského mléka od zdravé ženy se snižuje infekčnost viru HCV dvakrát až třikrát. Účinek je stejný u všech virových genotypů, ale závisí na koncentraci mateřského mléka. Zatímco při in vitro užité koncentraci 4–6 % je virus dostatečně inaktivován, při vyšším ředění se tento efekt ztrácí. Ukazuje se, že mateřské mléko je v tomto ohledu jedinečné, kravské ani koňské mléko podobnou schopnost nemá.
Virus hepatitidy C není jediný, podobně mléko působí i na další obalené viry (chřipka, HSV). U neobalených virů žádný efekt objeven nebyl.
Výsledky této studie podporují dosavadní přesvědčení lékařů, že kojení rozhodně nemusí být nakaženým matkám zapovězeno.
(jez)
Zdroj: Pfaender S., et al. Inactivation of Hepatitis C Virus Infectivity by Human Breast Milk. J Infect Dis. – publikováno online 15. října 2013; doi: 10.1093/infdis/jit519