Vliv antivirové terapie na trombocytopenii spojenou s infekcí virem hepatitidy C – kazuistika
Autoimunitní trombocytopenická purpura je charakterizována zvýšenou destrukcí krevních destiček kvůli přítomnosti protilátek proti destičkám. Virus hepatitidy C, který je celosvětově nejrozšířenější virovou infekcí, může způsobovat chronickou sekundární imunitní trombocytopenickou purpuru. Úspěšná léčba hepatitidy C pak může vést i k trvalé reverzi trombocytopenie.
Autoři prezentují kazuistiku 51leté ženy kavkazské rasy s hepatitidou C, u které se rozvinula závažná reverzibilní imunitní trombocytopenie. Na počátku léčby byl u pacientky počet destiček 56 × 10–9/l, měla pozitivní sérologii hepatitidy C a zvýšené transaminázy. Onemocnění potenciálně spojená s autoimunitní trombocytopenickou purpurou byla vyloučena a byla zahájena léčba kortikosteroidy, která postupně vedla k nárůstu počtu krevních destiček. Následně byla pacientka léčena pegylovaným interferonem alpha-2a a ribavirinem. Po 4 týdnech této terapie byla ukončena léčba steroidy. V té době již byla hladina RNA viru hepatitidy C nedetekovatelná. Šest měsíců antivirové terapie vedlo k setrvalé biochemické i virologické odpovědi a trvalé k normalizací počtu krevních destiček.
V předkládané kazuistice byl virus hepatitidy C spojen se sekundární imunitní trombocytopenickou purpurou. Léčba kortikosteroidy a antivirotiky, která vedla i k eliminaci viru hepatitidy C, vedla také k trvalé reverzi trombocytopenie.
(epa)
Zdroj: Lebano R. et al. The effect of antiviral therapy on hepatitis C virus-related thrombocytopenia: a case report. BMC Res Notes. 2014 Jan 24; 7 (1): 59. [Epub ahead of print]