Srovnání účinnosti kombinované terapie peginterferonem s ribavirinem u pacientů s koagulační poruchou a bez ní
Řada pacientů s poruchami koagulace bývá infikována virem hepatitidy C (HCV). Účinnost kombinované terapie peginterferonem s ribavirinem nebyla dosud ve skupině pacientů s koagulační poruchou plně objasněna.
Řada pacientů s poruchami koagulace bývá infikována virem hepatitidy C (HCV). Účinnost kombinované terapie peginterferonem s ribavirinem nebyla dosud ve skupině pacientů s koagulační poruchou plně objasněna. Japonští vědci však nedávno publikovali výsledky zajímavé studie, která měla za cíl zhodnotit účinnost a snášenlivost kombinované terapie v této populaci a porovnat ji pak s výsledky léčby u jedinců infikovaných HCV bez koagulační poruchy.
Zmiňované studie se účastnilo celkem 226 pacientů s chronickou hepatitidou C léčených kombinovanou terapií. Tito pacienti byli rozděleni do dvou skupin, a to na skupinu s koagulační poruchou (n = 23) a skupinu bez ní (n = 203). Následně autoři porovnávali jejich klinické charakteristiky, míru dosažení setrvalé virologické dopovědi, stejně tak jako i případné přerušení kombinované terapie.
Míra dosažení setrvalé virologické odpovědi mezi pacienty s koagulační poruchou a těmi bez ní se signifikantně nelišila (65,2 % vs. 47,8 %). Dle multivariační analýzy byly s dosažením SVR signifikantně spojeny věk, hodnota alaninaminotransferázy, gama-glutamyltransferázy a HCV genotyp. Naproti tomu koagulační porucha dosažení SVR neovlivnila.
Na základě výše uvedených zjištění lze říci, že kombinovaná terapie chronické hepatitidy C byla srovnatelně efektivní u pacientů s koagulační poruchou i bez ní a nevedla ke zhoršení krvácení.
(mik)
Zdroj: Honda T. et al.Comparison of the efficacy of ribavirin plus peginterferon alfa-2b for chronic hepatitis C infection in patients with and without coagulation disorders. J Med Virol. 2013 Feb; 85 (2): 228–34; doi: 10.1002/jmv.23444.