Přímo působící antivirotika v léčbě chronické hepatitidy C – problémy a budoucnost
V současné době prokazují dobrou účinnost při léčbě chronické hepatitidy C dvě přímo působící antivirotika (DAA). Jmenovitě jde o inhibitory proteáz první vlny – boceprevir a telaprevir.
V současné době prokazují dobrou účinnost při léčbě chronické hepatitidy C dvě přímo působící antivirotika (DAA). Jmenovitě jde o inhibitory proteáz první vlny – boceprevir a telaprevir. Většina klinických zkoušek zkoumala jejich účinek v kombinaci se standardní protivirovou léčbou pegylovaným interferonem a ribavirinem. Nově vyvinutá DAA byla rozdělena do tří kategorií: inhibitory proteáz druhé vlny, inhibitory proteáz druhé generace a inhibitory polymeráz. Nejpokročilejší jsou inhibitory proteáz druhé vlny, které lze podávat orálně jen jednou denně. Interferon (IFN) má nevýhodu nejen intradermálního podání, ale i závažných vedlejších účinků, pro které mohou být již nyní upřednostňovány orálně podávané kombinace léků.
Dobrou setrvalou virologickou odpověď (SVR) vykazují kombinace s různým mechanismem účinku, ale některé mutace jsou vůči přímo působícím antivirotikům rezistentní. Shromážděním dat o těchto genotypech by bylo možné vytvořit nové strategie, jak maximalizovat SVR a minimalizovat počet rezistencí. Kombinování více léků je pro omezení dalšího rozvoje rezistentních kmenů HCV nezbytné.
Mezi novými DAA bylo zatím identifikováno několik velice slibných látek. Z nich například trojkombinace obsahující sofosbuvir nebo kombinace látek daclatasvir a asunaprevir, která dosahuje setrvalé virologické odpovědi v až 95 %. Do budoucna budou orálně podávané léky považovány za standard při léčbě chronické hepatitidy C.
(jez)
Zdroj: Hee Bok Chae, Seon Mee Park, Sei Jin Youn. Direct-Acting Antivirals for the Treatment of Chronic Hepatitis C: Open Issues and Future Perspectives, Scientific World Journal. 2013; Published Online June 5; doi: 10.1155/2013/704912