Suplementace acetyl-L-karnitinu během terapie HCV infekce pegylovaným interferonem α-2b a ribavirinem – vliv na pracovní výkon
Zdravotní stav pacientů s chronickou hepatitidou C (HCV) má pro jejich zaměstnavatele zásadní význam. Autoři předkládané studie se rozhodli prozkoumat, jestli má podávání acetyl-L-karnitinu vliv na pracovní výkon, výkonnost při denních aktivitách a celkovou slabost u pacientů s HCV léčených dvojkombinací pegylovaného interferonu α-2b a ribavirinu.
Jednalo se o prospektivní randomizovanou placebem kontrolovanou dvojitě zaslepenou studii, v níž ve skupině A bylo 30 pacientů s HCV léčeno pegylovaným interferonem α-2b v dávce 1,5 mg/kg týdně a ribavirinem (PEG/RBV) v kombinaci s placebem a ve druhé skupině (B) bylo 32 subjektů léčeno stejnou dávkou PEG/RBV v kombinaci s 2 g acetyl-L-karnitinu 2× denně po dobu 1 roku. Pomocí dotazníků byl sledován pracovní výkon, problémy s denními aktivitami a doba nepřítomnosti v práci. Autoři se pacientů rovněž ptali na pocity psychické i fyzické únavy.
Signifikantní rozdíl byl po 12 měsících nalezen ve vnímání fyzické i psychické únavy a její tíže, v hladině jaterních enzymů AST a ALT a ve výši virémie. Ve skupině B bylo pozorováno signifikantní zlepšení přítomnosti v práci a zlepšení výkonu při denních aktivitách po 6 a 12 měsících trvání studie i v následném sledování. Po 12 měsících a během následného sledování byl také pozorován výrazný nárůst pracovní produktivity.
Pacienti s HCV léčení PEG/RBV trpí většinou sníženou výkonností. Acetyl-L-karnitin zlepšuje schopnost zvládat denní aktivity a snižuje dobu absence v práci i pocit celkové únavy.
(epa)
Zdroj: Malaguarnera G., Pennisi M., Gagliano C., et al. Acetyl-L-Carnitine Supplementation During HCV Therapy With Pegylated Interferon-α 2b Plus Ribavirin: Effect on Work Performance; A Randomized Clinical Trial. Hepat Mon. 2014 May 5; 14 (5): e11608; doi: 10.5812/hepatmon.11608. eCollection 2014.