Rychlá virologická odpověď predikuje dosažení SVR
Dosažení rychlé virologické odpovědi (RVR) neboli nedetekovatelné HCV RNA ve 4. týdnu po zahájení terapie pegylovaným interferonem s ribavirinem je u pacientů s chronickou hepatitidou C vysoce prediktivním faktorem dosažení setrvalé virologické odpovědi (SVR).
Danou problematikou se blíže zabývá přehledný článek publikovaný v červnovém čísle časopisu Alimentary Pharmacology and Therapeutics. Jeho autoři, F. Fred Poordad a kolegové ze Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles, se rozhodli shromáždit veškerá dostupná data z dosud publikovaných klinických studií. Cílem jejich rozsáhlé práce bylo totiž posoudit prediktivní hodnotu RVR jako indikátoru dosažení SVR a relapsu onemocnění.
Na základě analýzy získaných dat doporučují autoři u pacientů s HCV genotypem 1 použít 24týdenní léčebný režim. Tito pacienti totiž při léčebném režimu 24 a 48 týdnů dosáhli RVR s pozitivní prediktivní hodnotou 77,8 % a 85,7 %. Naopak, pokud u pacientů s genotypem 1 nedošlo k dosažení RVR, neměla by být tato skutečnost důvodem k prodlužování terapie na dobu delší než 48 týdnů. Vyplývá to z pozorování, že u pacientů s genotypem 1, kteří nedosáhli RVR a byli léčeni po dobu 48 a 72 týdnů, činily negativní prediktivní hodnoty 60,9 % a 52,7 %.
Ve skupině pacientů s HCV genotypem 2 anebo 3 vykazovalo dosažení RVR vysoké pozitivní prediktivní hodnoty. Nicméně negativní prediktivní hodnoty kolísaly s délkou terapie, což svědčí o oprávněnosti 24týdenního terapeutického režimu u těch pacientů s genotypy 2 a 3, kteří RVR nedosáhli.
Závěry této studie tedy potvrzují, že dosažení rychlé virologické odpovědi je silným prediktorem dosažení setrvalé virologické odpovědi. Tohoto faktoru lze proto využít k individualizaci terapie s ohledem na její délku a typ.
(mik)
Zdroj: Aliment Pharmacol Ther 2010, 31 (12), 1251–1267; doi: 10.1111/j.1365-2036.2010.04300.x