Opakovaná léčba peginterferonem a ribavirinem u chronické hepatitidy C
Chronicky probíhající infekce virem hepatitidy C (HCV) často vede k rozvoji cirhózy a následně i hepatocelulárního karcinomu. Cílem léčby HCV je proto dosažení trvalé eradikace viru, která zabrání progresi do cirhózy a rozvoji dalších komplikací. Do roku 2011 byla zlatým standardem v léčbě chronické HCV léčba kombinací peginterferonu (PEG-IFN) a ribavirinu (RBV) po dobu 24–48 týdnů podle genotypu HCV u konkrétního pacienta. Od května 2011 jsou k dispozici i přímo působící antivirotika bocepreir a telaprevir, další nové látky byly schváleny nedávno (sofosbuvir a simeprevir).
S užíváním nových léčiv je spojena i celá řada nových výzev: objevují se nové a častější nežádoucí účinky, neznámé lékové interakce a cena léčby znatelně stoupla. Dalším problémem se při užívání přímo působících antivirotik ukazuje být rozvoj virové rezistence. Začíná být tedy jasné, že přímo působící antivirotika pravděpodobně nebudou nejlepší volbou pro všechny pacienty.
Autoři nedávno zveřejněné práce se proto zaměřili na účinnost opakované léčby PEG-IFN/RBV u pacientů, u kterých se HCV po této léčbě znovu objevila. Jejich výsledky ukazují, že míra dosažení setrvalé virologické odpovědi (SVR) při opakované terapii PEG-IFN/RBV není ve srovnání s novými typy terapie signifikantně snížena.
Autoři studie proto navrhují, aby pacienti s chronickou hepatitidou C, u kterých došlo k relapsu krátce po skončení léčby PEG-IFN/RBV, byli opět léčeni touto dvojkombinací. Velkou šanci na dosažení SVR při opakované léčbě mají zejména pacienti s nízkou virovou náloží při relapsu (< 400 000 IU/ml) a časnou virologickou odpovědí.
(epa)
Zdroj: Jo Y. M., Lee S. W., Han S. Y., et al. Retreatment with peginterferon and ribavirin in chronic hepatitis C. World J Gastroenterol. 2015 Feb 14; 21 (6): 1994–9; doi: 10.3748/wjg.v21.i6.1994.